Facebook tipy: Jak si na firemní stránku přidat záložky a k čemu jsou dobré

Pro další článek o Facebooku jsme pro vás vybrali téma karty (nebo taky záložky). Představíme je včetně návodu a reálných příkladů. Nastavení karet je jednoduché, rozšíří se vám možnosti práce se stránkou a získáte nový prostor pro propagaci. Je toho hodně, tak jdeme na to! 

Základní nabídka záložek

V základu máte podle zvolené šablony některé záložky již aktivované a seřazené v menu. Neaktivní záložky pro vás nejsou tabu. Připněte si je na stránku přes Nastavení - Šablony a karty - Přidat kartu. Tady měníte také pořadí karet v bočním menu. 

Funkce nebudeme rozebírat u všech - úplně základní jen rychle projdeme, ať máme seznam kompletní: Hlavní stránka je záložka, na které se zobrazí vaše zeď. Do karty Události, Fotky, Videa a Živá vysílání se ukládají příslušné příspěvky. Všechny vaše příspěvky včetně videí, fotek atd. najdete pod záložkou Příspěvky

Poznámky

Nemáte svůj web ani blog, přesto byste rádi sepsali delší text? Potřebujete zveřejnit pravidla soutěže? Sáhněte po záložce Poznámky. Nabízí více možností formátování textu, vkládání obrázků do textu a patří mezi méně obvyklé. Znáte ji pravděpodobně ze sekce Příběh. Nevýhodou je, že poznámku nelze propagovat. Vytvořená poznámka se zobrazí jako příspěvek na Hlavní stránce.

Doplňková četba: Proč vám poznámky z pohledu SEO nepomůžou se dočtete tady.

Kariéra

Čas ukáže, jestli inzeráty z Facebooku do budoucna budou konkurovat pracovním portálům nebo LinkedInu. Doporučujeme pracovní nabídky sdílet do skupin, zvýšíte šanci na oslovení vhodných kandidátů. Zvěřejněná nabídka práce se zobrazí jako příspěvek na Hlavní stránce. Příspěvek s pracovní nabídkou je možné propagovat.

Facebook záložka Kariéra

Nabídky

Už jsme se málem smířili s tím, že kartu Nabídky sice občas někdo na profilu má, ale neobsahuje aktivní příspěvky. Důvodem je časově omezená platnost. Po ukončení akce nabídka z karty zmizí. Nabídka se zobrazí na Hlavní stránce jako příspěvek.

Je škoda, že zrovna tato karta patří mezi přehlížené, protože se výborně hodí pro informování o slevových akcích. Při prohlížení přímo v kartě si všimnete akčních tlačítek (Koupit, Trasa a Poslat zprávu), mapy s adresou a otevírací doby obchodu, informací o Facebook stránce a hodnocení.

Záložka nabídka

Informace

Využijte prostor pro představení vaší společnosti na maximum. Napište něco o vás a přidejte důležité informace, jako jsou např. otevírací doba, adresa nebo jídelní lístek. Pro inspiraci nakoukněte k nám.

Hodnocení

Karta obsahuje přehled recenzí, které lidé napsali o vašem podniku. Hodnocení od zákazníků zvýší důvěryhodnost vaší firmy.

Komunita

Pod záložkou Komunita se skrývají příspěvky, ve kterých je vaše stránka označená. Podívejte se třeba na tu naši.

Služby 

Jestli prodáváte služby (nebo je nabízíte jako doplněk k produktům), tady se o nich rozepište. Hezky zpracovanou kartu služeb má třeba IKEA

Obchod

Nahrávejte všechny svoje produkty (pokud jich nemáte moc), nebo vyberte skupinu výrobků, u které chcete podpořit prodej. Zákazníci uvidí cenu, popisek a fotku produktu. Pokud budou chtít nákup dokončit, Facebook je přesměruje do e-shopu. Netradiční použití karty Obchod uvidíte na stránce společnosti eLegal, která na ni umístila nabídku právnických služeb. Do budoucna se chystá další rozšiřování této funkcionality - více se dozvíte v článku na téma Commerce Manager.

Skupiny

Kromě stránek nabízí Facebook další skvělou možnost, jak oslovit potenciální zákazníky, a tou jsou skupiny. Když skupinu založíte a stanete se tak jejím správcem, zobrazí se v této kartě. Na BESTETO blogu si můžete přečíst článek o skupinách na Facebooku, který napsala vloni Nikča. Nebo se rovnou přidejte do naší skupiny Marketingová poradna pro e-shopy CZ&SK.

Příklad z praxe: Velkoobchodní řetězec MAKRO popisuje, jak mu pomohly skupiny na Facebooku v komunikaci se zákazníky.

Lokality

Nakonec uvádíme takovou falešnou záložku. Zobrazí se v menu jako karta a k jejímu vytvoření není potřeba aplikace, ale nastavuje se v jiné části než výše uvedené. Využijí to obchody s více pobočkami. Jak si ji můžete nastavit a k čemu vám bude dobrá popisuje dostatečně Facebook nápověda.

Vlastní záložky

Tohle je pořád trošku záhada i pro nás. Dvě záložky se povedlo připojit díky aplikaci během chvilky, další jsou časově náročnější a teprve se na ně chystáme. S některými jsme neuspěli vůbec. Ale hlavní je nebát se a zkoušet, takže se s vámi chceme podělit i o tuto nádstavbu k základní nabídce. 

Instagram

Nastavení této záložky je na pár kliknutí. My jsme pro propojení Instagramu s naší stránkou využili bezplatnou aplikaci na webu fbapps.us, kde stačí kliknout na tlačítko Add app to your page. Budete přesměrování do Facebooku, kde se zobrazí okno (Obr. 1) pro výběr stránky, na kterou chcete kartu připnout.

Instatab

Obr. 1: Přidání karty přes aplikaci Instatab

Proveďte výběr a potvrďte ho. Karta se objeví v menu vaší stránky, ale musíte ji ještě propojit s účtem nebo #hashtagem, který se tady má zobrazit. V kartě rozbalíte okno Application settings, vyplníte pole Instagram username or #hashtag a uložíte. A to je všechno. Karta je na vaší stránce a vypadá takto

Můžete měnit její pozici v menu přetažením nahoru/dolů. Záložku odeberete v Nastavení - Šablony a karty - Nastavení - Upravit nastavení. Pokud se sem proklikáte, můžete dokonce změnit jméno karty.

YouTube

Úplně stejný postup zvolíte pro přidání YouTube přes fbapps.us. Nakoukněte na záložku u nás. Opět nezapomeňte na zadání názvu účtu, aby se s ním karta propojila.

Záložky, které (zatím) nemáme vyzkoušené

Není nic jednoduššího, než nabídnout odběr newsletteru někomu, koho váš obsah baví a zajímá na Facebooku. Nemusíte ho nijak přesvědčovat, ví, co od vás čekat. Dopřejte mu dávku novinek taky na e-mailu. Prostudujte návod na přidání záložky newsletter pro uživatele MailChimpu (v angličtině) a začněte sbírat nové kontakty. Pozor! Lze připojit pouze k jednomu účtu. Pokud tedy máte společný MailChimp účet pro více firem, vyberte si jen jednu stránku. Kvůli tomu u nás karta Newsletter chybí.

Existuje nabídka dalších aplikací na propojení, ale například Pinterest a Twitter se nám napojit nepodařilo. U Twitteru to může být změnou pravidel Facebooku, který propojení zakázal. Pro stránky, které mají více než 2 000 fanoušků se nabízí i tvorba vlastních záložek přes Facebook for Developers. Tyto pokročilé možnosti jsme neměli možnost vyzkoušet, ale do budoucna bychom si rádi na svou stránku přidali třeba záložku Blog. Není to už tak jednoduché, jako u Instagramu a YouTube. Kdyby vás toto téma zajímalo, existují články v angličtině (stačí do Google zadat How to create custom tabs for Facebook).

S angličtinou ani vývojem vlastní aplikace se trápit nechcete nebo na to nemáte čas? Existují placené nebo částečně placené aplikace, které vám umožní vytvořit záložku s vlastním obsahem na stránce. Patří sem například SocialSprinters (česky), Tabfoundry, Woobox a další. Některé jsou specializované - např. Polls for Pages využijete jen pro hlasování, soutěže nebo kvízy.

Další příklady vlastních záložek najdete v galerii pod článkem.

Na co si dát pozor

  • Když už záložky používáte, dbejte na aktuálnost a pravdivost informací. Nenechávejte je prázdné.
  • Pokud záložka nefunguje, odstraňte ji z menu. Není nic otravnějšího, než smutný smajlík místo soutěže nebo katalogu.
  • Vlastní záložky se nezobrazují při prohlížení stránky na Facebooku přes mobilní telefon.
  • Myslete na to, že pořadí záložek v menu určuje i pořadí bloků v náhledu, který návštěvník vaší stránky uvidí jako první. Při řazení karet přemýšlejte, s čím se chcete nejvíc pochlubit a co chcete prodat.

Díky všem, co se dočetli až dolů. Budeme rádi, když se s námi podělíte o svoje originální záložky a napíšete, jestli jste některý z našich tipů využili.

Za BESTETO

Maruška

Záložka Rozcestník na stránce IKEA CZ
Záložka Quiz vytvořená aplikací Polls for Pages
Vytvoření záložky propojené s uložištěm souborů issuu

Komentáře

Nevíte jak přidat záložku obchod, když ji nikde nemůžu najít? Zkoušel jsem změnit nastavení šablony, ale nikde nemám tlačítko přidat.

Tak to je vtipné, na FB je možnost si přepnout do starého zobrazení jen na 48 hodin a v tom si můžeme vše nastavit jak je potřeba.

Ahoj Jirko, souhlasím, že nový vzhled Facebooku to trochu komplikuje, ale musíme si na něj zvyknout. Vyzkoušela bych v levém panelu tlačítko Spravovat obchod. Kdyby náhodou obchod nešlo nastavit, napiš nám a podíváme se na to.

Za BESTETO Maruška

Přidat komentář

Sledujte články v RSS