Error 404: Všechno, co potřebujete vědět o tomto chybovém hlášení a jak ho vyřešit

Otevřeli jste někdy stránku a zjistili, že místo požadovaného webu se objevila chybová hláška: stránka neexistuje, error/chyba 404? Určitě ano. Tušíte, proč se to stalo?

Jak vzniká chybová hláška 404?

Typické spouštěče chybové hlášky 404 jsou tyto:

 • zadaný název domény neexistuje,
 • adresa URL nebo její obsah (soubory, obrázky apod.) byly smazány nebo přesunuty,
 • přechod z http na https (secure=zabezpečeno),
 • změna názvu kategorie v e-shopu (nebo stránky na webu) bez přesměrování,
 • odebrání produktů z nabídky bez přesměrování,
 • přechod na jiné eshopové řešení.

Ukážeme vám to na příkladu našeho blogu. Pokud bych změnil název stránky z "Blog" na "Besteto blog", může URL adresa místo https://www.besteto.cz/blog vypadat takto: https://www.besteto.cz/blog-besteto. Po zadání původní URL se zobrazí chybová hláška 404 Stránka nebyla nalezena (Obr. 1).

Obr. 1: Příklad chybového hlášení při změně v názvu

Následuje vysvětlení i s možnostmi, které návštěvník stránek má. Takhle to má vypadat, když je provozovatel stránek na tento případ připravený. Nicméně u mnoha webů můžeme vidět horší variantu, ze které se dozví jen 404. That's an error (Obr. 2). Na stránce chybí návod pro uživatele, se kterým by se dostal tam, kam potřebuje.

Obr. 2: Stránka 404 na Google

Na stránku 404 se můžete dostat obvykle dvěma způsoby:

 1. Ručně napíšete URL adresu do adresního řádku v prohlížeči. Zde se může jednat pouze o překlep nebo o špatnou adresu.
 2. Proklikem přes odkaz.

Co by měla stránka s chybou 404 obsahovat?

Důležitá je funkčnost stránky. Některé weby/eshopy své návštěvníky přesměrují na domovskou stránku, což ale moc nedoporučujeme. Nemají totiž šanci se dozvědět, že je něco špatně s URL odkazem. Na homepage se dostat nechtěli a web naštvaně opouští.

Jaké prvky může stránka s chybou 404 obsahovat?

 • Hlavní menu
 • Vysvětlení, proč se zobrazila chyba 404
 • Odkaz na blog
 • Kontakt
 • Vyhledávací pole
 • Odkazy na sociální sítě

Pokud byste chtěli být kreativní, můžete zvolit zajímavou formu, kterou si zákazník zapamatuje (Obr. 3 a 4).

Obr. 3: Chybové hlášení na webu RegioJet
Obr. 4: Chyba 404 na stránkách Knihy Dobrovský

Jaký dopad může mít error 404?

Vyhledávače jako Google a Seznam procházejí weby a kontrolují, jestli je vše v pořádku. Pokud zaznamenají zvýšený výskyt erroru 404, předpokládají, že web není příliš udržován. To se negativně projeví v hodnocení webu.

Vyhledávače mohou snížit vaše pozice v SERPu (výsledcích vyhledávání), nebo budou web procházet méně často. Následkem toho bude trvat déle, než zaindexují nové stránky nebo než načtou aktualizace, které jste provedli na starších stránkách.

Následkem nefunkčních stránek, může dojít k poklesu důvěry návštěvníků ve funkčnosti webu a podnikání provozovatele.

Jak může běžný návštěvník překonat chybu 404 a dostat co potřebuje?

Zobrazení stránky 404 nemusí nutně znamenat, že požadované informace nejsou vůbec k nalezení. V mnoha případech je chyba snadno k odhalení. Návštěvník může vyzkoušet:

 1. Znovu načíst stránku: Může se stát, že se stránka nenačetla správně. Zkontrolujte to kliknutím na tlačítko Obnovit v prohlížeči, pomocí (Ctrl + R) nebo také stisknutím klávesy F5.
 2. Zkontrolovat URL adresu: Ať už jste URL zadali ručně, nebo jste se proklikli přes odkaz, může adresa obsahovat překlep. Kontrola se provádí jen tehdy, pokud je adresa čitelná (např. https://www.besteto.cz/blog/seo). V případě nečitelné adresy (např. https://www.besteto.cz/123651/query3545453) není šance chybu poznat.

 3. Odstranit mezipaměti prohlížeče a soubory cookies: Pokud máte přístup na web z několika zařízení a zdá se, že jen na jednom z nich se vyskytuje chyba, problém by mohl spočívat v prohlížeči. Proto by se měla smazat jak mezipaměť prohlížeče tak i soubory cookies.

Návod na odstranění mezipaměti prohlížeče: 

Pokud ani jeden z výše uvedených kroků nepomůže, obraťte se na provozovatele webu/eshopu.

Jak opravit error 404?

Opravou se budou především zabývat majitelé webů/eshopů, pro které je klíčové zachytit error 404.

Pro vyhledání chyb existují placené i neplacené nástroje, které vám ušetří spoustu času. Nástroj Deadline Checker je zdarma, nicméně má limit (2 000 URL) adres. Kontroluje webové stránky a ukáže, které adresy nejsou k nalezení. Alternativou může být nástroj Xenu nebo placené nástroje: Screaming Frog, Marketing Miner nebo Collabim.

Dalším pomocníkem může být  Google Analytics, pomocí kterého lze zjistit historické 404. Ty jsou důležité zejména tehdy, pokud na Vás odkazuje cizí web, ze kterého proudí návštěvnost na váš web. Jestliže se návštěvník proklikne, z jiného webu na váš a uvidí chybu 404, tak nejspíš odejde.

Jak odhalit chyby 404 pomocí Google analytics?

V Google Analytics klikneme na “Chování” →  “Obsah webu”“Všechny stránky”. (Obr. 5)

Obr. 5: Jak zjistit chybu 404 pomocí Google Analytics

Potom změníme datum na posledních 6 měsíců (Obr. 6) a přepneme na “Název stránky”. Zadejte název neexistující stránky (např. Stránka nebyla nalezena, stránka nenalezena apod.) a kliknutím na odkaz se dostanete na podrobnější přehled (Obr. 7).

Obr. 6: Správné nastavení

Máte možnost stránky vyexportovat a například v excelu si je podrobněji projít (Obr. 8).

Obr. 8: Možnost exportu

Zjistili jste, které adresy jsou nefunkční. Jaký bude další krok? Pokud jste technicky zdatnější, nabízí se zde možnost opravy. Otevřete své webové/eshopové řešení a většinou v nastavení URL adres proveďte permanentní přesměrování pomocí 301 na novou adresu stejné stránky (nebo co nejpodobnější stránku, která je na webu aktivní).

Návody pro nastavení přesměrování na různých eshopových řešeních:

Může nastat situace, že vaše řešení neumožňuje přesměrování. V tomto případě je dobré kontaktovat buď správce webového/eshopového řešení nebo programátora, který v souboru .htaccess adresy přesměruje.

Nemáte na čtyřistačtyřky energii ani čas?

Naše agentura v rámci technického SEO auditu provádí i kontrolu nefunkčních stránek 404. Pokud byste měli zájem o tuto službu, stačí se nám ozvat.

Aktualizováno 29. července 2020.

Přidat komentář

Sledujte články v RSS