937 milionů eur. Takového obratu dosáhla slovenská e‑commerce v roce 2017

Heureka zveřejnila odhad obratu slovenské e‑commerce. Jste zvědaví, kolik je na Slovensku e‑shopů a jakého obratu dosáhly minulý rok? Vše se dozvíte v tomto článku, nechybí ani porovnání s českým trhem.

Heureka zveřejnila odhad obratu slovenské e‑commerce. Jste zvědaví, kolik je na Slovensku e‑shopů a jakého obratu dosáhly minulý rok? Vše se dozvíte v tomto článku, nechybí ani porovnání s českým trhem.

Počet e‑shopů a obrat e‑commerce v SR


Obr.1: Počet e‑shopů a obrat v rámci slovenské e-

commerce. Zdroje: Heureka.sk

Podle odhadu Heureky se minulý rok počet e‑shopů na Slovensku vyšplhal na 11 100. Oproti roku 2016 se tak jejich počet zvýšil o 19 %, což v absolutních číslech představuje nárůst o zhruba 1 800 e‑shopů. Celkově se jejich obrat odhaduje na 937 milionů eur. V porovnání s rokem 2017 je to navýšení o 15 %.

Teď se podívejme na data z české e‑commerce. V Česku dosáhl počet e‑shopů minulý rok na číslo 40 100, což je 11% nárůst. Celkově přibylo 3 900 e‑shopů. Obrat dosáhl 115 miliard Kč, což je o 18 % více než v roce 2016.

Počet e‑shopů a obrat e‑commerce v ČR

Obr.2: Počet e‑shopů a obrat v rámci české e‑commerce. Zdroj: Heureka.cz

Obrat slovenské e‑commerce dosahuje 26 % z obratu české (počítáno při aktuálním kurzu 26,26 Kč/​euro). Co se týče slovenských e‑shopů, jejich počet představuje 28 % z celkového množství českých e‑shopů. Dalo by se tedy tvrdit, že slovenský trh tvoří přibližně 1/4 toho českého. Když vezmeme do úvahy fakt, že Slovensko má zhruba polovinu obyvatel Česka, tak slovenský zákazník utratí v průměru o polovinu méně než český. Může to být dané i menší nabídkou e‑shopů.

Podíl kategorií na obratu v SR

Obr.3: Podíl jednotlivých kategorií na obratu e‑commerce v SR (za rok 2107). Zdroj: Heureka.sk

Podíl kategorií na obratu v ČR

Obr. 4: Podíl jednotlivých kategorií na obratě e‑commerce v ČR (za rok 2107). Zdroj: Heureka.cz

Nárůst kategoriíí v SR

Obr. 5: Procentuální nárůst uvedených kategorií za rok 2017 v SR. Zdroj: Heureka.sk

Nárůst kategorií v ČR

Obr. 6: Procentuální nárůst uvedených kategorií za rok 2017 v ČR. Zdroj: Heureka.cz

Závěr

Na Slovensku je bohužel zdroj podobných analýz a dat velmi ojedinělý. Možná i proto je takovéto shrnutí o to cennější. V Česku probíhá měření obratu a počtu e‑shopů online a výsledky v reálném čase můžete vidět na webu ceska-ecommerce.cz.

Data ukazují, že české e‑shopy můžou po expanzi na Slovensko očekávat navýšení tržeb zhruba o čtvrtinu. Vzhledem k tomu, že roste slovenský trh, tak by měly růst i tržby. Pozitivní je například to, že u našich sousedů je konkurence menší.

Heurece děkujeme za zpracování a poskytnutí dat.

Chcete mít přehled o tom, co je v BESTETO nového? Řekněte si o náš newsletter, rádi vám ho pošleme.

02. 02. 2018

Komentáře (0)

Přidat komentář

Odesláním formuláře souhlasíte s všeobecnými obchodními podmínkami služeb Besteto.
Váš komentář podléhá ruční kontrole.