Shopcamp 2018: BESTETO přijelo se zářivě oranžovou stěnou a dovezlo odtud několik postřehů z přednášek

Letos jsme byli na Shopcamp obzvláště zvědaví. Poprvé jsme totiž jeli na nějakou akci jako vystavovatelé s vlastním stánkem. Musíte uznat, že to už je velká výzva.

Hledejte zářivě oranžovou, to jsme my

Poučeni ze svých vlastních chyb z minulého roku jsme se tentokrát na Shopcamp vydali už den předem. Užili jsme si pohodovou cestu vlakem, vstřebávali jedinečnou večerní atmosféru Prahy a ráno jsme jako rybičky vyskočili (alespoň většina z nás) v 6:30 — připravení jít si zabrat svůj kus místa přímo v budově ČVUT.

Přípravy na tuto konferenci byly v plném proudu už od časného rána. Zkušeně jsme se vrhli do stavby našeho nového stánku a mezitím okukovali, jaké dobroty si pro nás organizátoři přichystali a samozřejmě jací kolegové markeťáci jsou kolem nás.

Jak jinak začít Shopcamp než selfiečkem. Někteří z nás se už pustili do ochutnávání chlebíčků

O povídání nebylo nouze

Úderem desáté vše začalo a my jsme natěšeně čekali, až se k našemu stánku začnou trousit první e‑shopaři. A chodili. Někteří s námi měli domluvenou konzultaci zdarma, jiní byli jen zvědaví, co se za tou oranžovou skrývá. Sem tam se zastavili kamarádi markeťáci a probrali s námi, co nového se v tom neustále měnícím online světě děje.

Mezitím jsme si poctivě rozdělili službu — někdo šel poslouchat na přednášky, někdo zůstal na stánku a ostatní workshopovali. 

Na Shopcampu nebylo o dobroty nouze, takto vypadal náš oběd

Dohromady jsme jako tým snědli pěkné množství chlebíčků s výbornou škvarkovou pomazánkou, upíjeli skvělou jahodovou limonádu a cpali se čoko buchtami. To, že byly stoly s jídlem 5 kroků od našeho stánku, je fakt čistě náhodný.

Čas jsme si našli i na relax na pohodlných lehátkách
Soustředění na přednáškách bylo stoprocentní, zaujatý pohled Kuby je toho důkazem

Postřehy z přednášek

A abyste věděli, že jsme se opravdu jen necpali, přinášíme několik postřehů z přednášek.

Tipy pro efektivní využití Google Analytics — Stanislav Vaško

 • Nezapomínejte odpojovat přístupy bývalým spolupracovníkům (i agenturám, které s vámi dříve spolupracovaly).
 • Očistěte data od přístupů svých zaměstnaců, vývojařů atd.
 • Využívejte segmenty návštěvnosti, například návštěvnost bez míry opuštění. Měřit zvlášť muže a ženy, věk, placenou a neplacenou návštěvnost. Případně si nastavte vlastní segmenty.
 • Měřte události — jakékoliv vás napadnou, například e‑shopaři by se měli zaměřit na důležitou stránku Produkt. Testujte boční a horní menu.
 • Nezapomeňte si zjistit, co lidé na vašich stránkách hledají.
 • Přímo v GA si veďte poznámky — výpadky webu, kreditu, nový web atd.
 • Kontrolujte si přístupy na stránky 404.
 • Značkujte si kampaně podle UTM parametrů.

Workshop o Google Analytics — Zbyněk Hyrák

 • Stará Google SEARCH console uchovávala data pouze na 90 dní – v nové verzi již na delší období.
 • Nikdy nedávejte na události na webu UTM parametry do URL adres. Jedná se o hrubou chybu, rozhodíte si tím data. Používejte například pouze na kampaně mimo váš web.
 • Last click akviziční model není fér. To je jak kdyby se veškeré zásluhy hokejového družstva přisuzovaly pouze hráči, co dá branku.

Najděte procesy, které vás brzdí a stojí moc peněz! — Jan Kalianko

 • Manažer musí vědět, jakou má chybovost. Pokud to neví, nemá na této pozici co dělat.
 • Vyzkoušejte firemní rotaci, ať si lidé vyzkouší různé pracovní pozice. Pochopí problém z druhé strany, což pomůže při řešení problémů.
 • Problémy vaší firmy můžete zjistit třeba ze statistiky zákaznické podpory. Mrkněte na nejčastější dotazy a vyřešte je tak, že chybějící info přidáte přímo do e‑shopu.

Za lepší weby! Nejčastější faily na webech, jak je odhalit a odstranit — David Mareček

 • Nejde pochopit, co děláte — ukažte někomu cizímu svůj web na 5 s a zeptejte se ho, jestli chápe, co prodáváte. Co je cílem webu?
 • Nedůvěryhodnost — můžete jí předejít tak, že použijete konkrétní čísla (například že jste na trhu 20 let). Ukažte hodnocení z Heureky, že máte Ověřeno zákazníky, vaše certifikáty. Lidé se pak na vašem e‑shopu nebudou bát nakupovat.
 • Nemyslíte komplexně — díváte se jen na konverze. Uvědomte si, že zákazník přichází přes různé kanály a prochází přes několik nákupních fází.
 • Řešíte jenom home page — uvědomte si, kam ve většině případů odkazujete z placených i neplacených kanálů — na produkty a kategorie. Proto by důležité informace měly být i tady, nejenom na home page. Je dobré si všude umístit i vaše konkurenční výhody.
 • Nedáváte potřebné info – dávejte jich spíš více než méně. Mějte přehledné info o dopravě a platbě. Řekněte lidem, co je součástí balení, jestli obrázky produktů na webu odpovídají realitě atd.
 • Kašlete na mobily — mobil většinou stojí na počáteční fázi nákupního procesu. Je dobré si uvědomit, že podíl nákupů z něj bude dál stoupat.
 • Nutíte uživatele myslet — myšlení bolí,  tak do něj vaše zákazníky nenuťte. Držte se zajetých zvyklostí (například toho, že je na stránce nejdůležitější tlačítko “koupit” a ne “oblíbené”.
 • Netušíte, co se na vašem webu děje — jak se na něm zákazníci pohybují? Zjistěte to. Využijte heatmapy (například Smartlook) — mrkněte se, kam uživatelé klikají, kde se myší zastavují atd.
 • Netestujete a nevyhodnocujete změny — to můžou vyřešit poznámky v Analytics, Eventy v Analytics, případně A/B testování.
 • Neřešíte zpětnou vazbu — projděte si hodnocení na Heurece, co o vás píšou na sociálních sítích, co se řeší na zákaznické podpoře. Googlujte o svojí firmě. A pak s tím něco udělejte.
 • Náročnost x přínosnost změn — než se do nějaké změny pustíte, uvědomte si, jestli se vám opravdu vyplatí čas, který do toho investujete v porovnání s tím, co se vám vrátí.

Palec nahoru za přednášku od nás získává David Mareček. Mělo to spád a odnesli jsme si užitečné tipy, které se dají použít nejenom u e‑shopů.

Organizátorům Shopcampu děkujeme za vydařenou akci a těšíme se příští rok!

Nikča

Nikola Zubalíková
17. 09. 2018
V BESTETO Nikča pracovala jako Content & Event Specialist. Teď ji zaměstnává hlavně prcek, se kterým je na mateřské. Na našem blogu vám ale nechala spoustu čtení, které můžete louskat, než se vrátí.

Komentáře (0)

Přidat komentář

Odesláním formuláře souhlasíte s všeobecnými obchodními podmínkami služeb Besteto.
Váš komentář podléhá ruční kontrole.