Moje přednáška na Nekonferenci bude tajemná, říká podnikatel Milan Pichlík

Nejenom, že je Milan Pichlík veselá kopa a pro vtip nejde daleko, ale kromě toho je také zapálený do affiliate marketingu. Začal se mu věnovat ještě při škole a už teď patří mezi odborníky, kteří na toto téma rádi mluví na veřejnosti. 

V Bestetu jsme toho museli využít a pozvali jsme Milana, aby byl jedním z řečníků letošní Nekonference. Přinášíme vám první pohled do zákulisí Milanovy přednášky. A myslíme si, že se máte na co těšit!

O čem budeš na Nekonferenci povídat?

Věnuji se affiliate marketingu, takže moje přednáška se bude týkat tohoto tématu. Konkrétně se chci zaměřit na to, jakým způsobem by měly eshopy nebo agentury k affiliate marketingu přistupovat. Ukázat jim, že to může být skvělý zdroj návštěvnosti a taky to, jak tvořit XML feedy a k čemu v affiliate marketingu jsou. Přednáška bude taková technicko – tajemno oddechová.

Co přesně si mám pod tajemnou a oddechovou představit?

Věštění z křišťálové koule, vykládání karet… Ba ne, nech se překvapit!

Můžeš trochu nastínit, co to vlastně affiliate marketing znamená?

Affiliate marketing, neboli provizní marketing, je taková forma spolupráce, kde partner dostane provizi za to, když získá návštěvníka, který u něj na webu nebo na webu inzerenta provede požadovanou akci. Typicky například dokončí objednávku nebo vyplní formulář. Inzerent je tedy subjekt, pro kterého partner shání konverze a za ně pak dostává předem stanovenou odměnu. Partner je osoba nebo firma zapojená do affiliate programu inzerenta. 

To je jen opravdu ve zkratce, je to poměrně široké téma, která se nedá vysvětlit na pár řádcích.

Nekonference se letos koná pošesté. Byl ses někdy podívat na předchozích ročnících? 

Na Nekonferenci jsem ještě nikdy nebyl. Brno je pro mě trochu z ruky, protože jsem z jižních Čech.

A na co jsi zvědavý nejvíc?

Na lidi. Prý tam třeba říkají jinak tramvaj, tak jsem zvědavý, jestli je to pravda.

Dívala jsem se na tvůj blog. Vypadá to, že se často účastníš různých konferencí jako řečník. Co tě na tom baví nejvíc?

Je toho víc. Určitě je to adrenalin před vystoupením a to, že překonám sám sebe. Ne každý je schopný mluvit před lidmi. Dřív jsem si myslel, že jsem jedním z těchto lidí. Jednoho dne jsem se však rozhodl, že musím tento strach překonat a udělal jsem svoji první přednášky. Začalo mě to bavit, a tak se od té doby snažím neustále zlepšovat. Každá další přednáška je pro mě výzva.

Kromě affiliate se věnuješ i PPC reklamě. Souvisí to nějak spolu? Využiješ třeba poznatky z jednoho oboru ve druhém a naopak?

Pokud chceš dělat affiliate marketing, potřebuješ toho vědět o online marketingu opravdu hodně. Ať už se jedná o SEO, PPC, mailingy nebo sociální sítě. Musíš mít neustále přehled o tom, co se děje, abys mohl hned zpracovat novinky a těžit z toho. Takže PPC s tím rozhodně souvisejí a dají se krásně využít i jako jeden ze zdrojů návštěvnosti pro affiliate projekty.

Na jednom webu jsem o tobě zjistila, že studuješ obor Komerční elektrotechnika v Plzni. Využiješ poznatky z tohoto oboru v marketingové praxi?

Ha ha, lišácká otázka. Musím říct, že určitě ano. Myslím si, že vysoká škola je pro život dobrou zkouškou. Konkrétně můj obor je kombinace marketingových, ekonomických a elektrotechnických předmětů. Takže znalosti mám různé, od procesního řízení, přes účetnictví až po elektrické stroje.

Na letošní Nekonferenci uvidíte i Milana Pichlíka

Takže jsi nikdy nepřemýšlel nad tím, že bys s tímto oborem sekl a věnoval se jen marketingu?

Nepřemýšlel. Škola mě naučila hlavně to, jak si dobře plánovat čas, jak pracovat v týmu a správně nad věcmi přemýšlet. Takže nikdy nebudu litovat toho, že jsem tento obor studoval. A ne, děkan fakulty mi bohužel za tuhle odpověď nezaplatil. 

Nakolik jsou vlastně affiliate programy rozšířené u e-shopů v Česku? Je to teprve v začátcích nebo to funguje dobře? 

České e-shopy affiliate celkem znají. Nicméně ho většinou nevyužívají, protože neví jak, nerozumí tomu a nevidí v tom ten potenciál. Chybí tady lidé, kteří by veřejně vystupovali a vzdělávali trh.

A můžeš to nějak porovnat se zahraničím? Třeba s našimi sousedy Slováky?

Slovensko je v affiliatu spíš taková vesnice. Je to dáno hlavně velikostí a charakterem trhu, který tam není až tak vyspělý jako u nás. Ale oproti dalším zemím jsme samozřejmě mírně pozadu. Nejlíp jsou na tom trhy v Polsku, Anglii a USA. Ale nebral bych to nějak černě. Myslím si, že online marketing je v Česku na vysoké úrovni. 

Ve vaší affiliate agentuře funguješ jako spojovatel mezi partnery a firmami. Co vlastně tato práce obnáší, můžeš to nějak ve zkratce popsat?

Spojovatel, to je hezké označení, nikdy mě nenapadlo. Naše agentura vlastně funguje jako most mezi partnery a firmami. Pro firmy dokážeme vytvořit affiliate program na míru. Všechno nastavíme a pak přichází ta nejdůležitější část, kdy celý program řídíme a přivádíme do něj nové partnery, kteří firmu propagují. Záleží nám na práci s daty, takže firmě dokážeme vyhodnotit, jaký má pro ni affiliate program přínos. 

 A jak to funguje na straně partnerů?

Tam jsme taková „zákaznická podpora“. Řešíme jejich problémy a radíme jim, jak by měli firmu efektivně propagovat. Dbáme na to, aby v programu měli vše, co potřebují. Budujeme dobré vztahy. 

Na závěr mě napadá, jak jsi se vlastně k affiliate marketingu dostal? Přece jenom jak už jsi zmínil, tvůj obor na výšce je trochu o něčem jiném.

Když jsi student a nechceš se celé prázdniny živit tím, že budeš makat rukama za pár korun, musíš hledat jiné cesty. Affiliate marketing je skvělý v tom, že je celkem jednoduché s ním začít. Nepotřebuješ žádné velké investice a naučíš se spoustu věcí. Takže jsem se do něj pustil, rozjel první web, hodně jsem studoval a zkoušel v praxi to, co jsem se dozvěděl. A pořád vylepšoval a vylepšoval a vylepšoval. Myslím si, že škola neurčuje, co bychom měli v životě dělat. Naopak nám spíš ukáže, co dělat nechceme.

Chtěli byste, aby vám žádný článek z našeho blogu neutekl? Řekněte si o Besteto newsletter, rádi vám ho pošleme.

Komentáře

Nevím, jedtli se na konferenci dostanu. Bude z ní video záznam?

Pěkný den!  Ano, je to v plánu, pořídit videozáznam, jakmile ho budeme mít k dispozici, tak se o něj podělíme :-)

Přidat komentář

Sledujte články v RSS