Inzerujete na Mall.cz s Heureka feedem? Dejte si pozor na rozdíly v parametrech

Pokud máte e‑shop a zvažujete prodej na portále MALL.cz, je potřeba mít na paměti pár věcí. MALL vám sice pomůže prodat zboží, ale nepřivede zákazníky přímo k vám na web. Jedná se totiž o marketplace, což je zjednodušeně řečeno jakési tržiště, kde na jednom místě najdete produkty i jiných obchodů a e‑shopů. Vaše produkty budou tedy koupené přímo tam, přičemž zákazník možná ani nemusí tušit, že váš e‑shop existuje.

Jak funguje inzertní systém na MALLu

Na MALLu se platí za dokončené objednávky, a to procenty z prodejní ceny zboží. Tato provize se neliší podle ceny produktu, ale liší se podle kategorie zboží, kam produkt spadá (více naleznete v obchodních podmínkách pro MALL Partnery). Také je nutné připočítat měsíční paušální poplatek za inzerování (liší se podle typu napojení) + poplatek za každou zprostředkovanou objednávku navíc (aktuálně 9 Kč). To je jeden z hlavních rozdílů v porovnání s jinými inzertními systémy. Nejčastěji se můžeme setkat s tím, že e‑shopaři platí inzertním systémům za proklik.

Provize pro MALL.cz za inzerci
Provize pro MALL.cz za inzerci

Teď na chvilku odložíme obchodní záležitosti stranou a podíváme se na některé věci “techničtějšího rázu”. Jelikož jednou z našich specializací jsou XML feedy, rozebereme si napojení na MALL, pokud se rozhodnete použít “heurekový” typ feedu a porovnáme si použití některých elementů (tagů) ve feedu právě v případě, že použijete stejný typ feedu, který používáte běžně pro inzerci na Heurece. Tentýž element totiž nemusí mít na Heurece a na MALLu úplně stejný význam a použití.

Napojení produktů na MALL lze udělat 4 způsoby

Napojení vašich produktů na MALL je možné uskutečnit, a to:

 1. přes API
 2. manuálně
 3. přes MALL XML feed
 4. přes Heureka feed

U posledního bodu  se na chvilku zastavíme. Téměř každý český nebo slovenský e‑shop si inzerci na Heurece minimálně vyzkoušel a má tedy tento feed k dispozici. Nebylo tomu tak vždy, ale MALL tento “Heureka” formát nyní podporuje pro import produktů. Jedna z možných technických bariér tedy tímto mizí a nutno říct, že technické napojení bývá často hlavní překážkou pro rozjezd spolupráce na některém z nových systémů.

MALL vs. Heureka aneb hlavní rozdíly mezi elementy ve feedu

Na MALL je povinné zasílat jak produktový feed (s informacemi o produktech), tak dostupnostní feed (uvádějící počet kusů každého produktu). Pokud třeba dostupnostní feed při inzerování na Heurece nepoužíváte, tady budete muset.

Připravení takového feedu by však neměl být problém pro vaše vývojáře. V případě, že používáte komplexní řešení pro e‑shopy, tak URL adresu takového feedu naleznete během chvilky.

Pojďme si tedy konečně projít jednotlivé elementy, které se běžně používají na Heurece v produktovém feedu. 

 • <SHOP> — jedná se o kořenový element, jehož význam i užití jsou u obou systémů stejné.
 • <SHOP_ITEM> — použití je i zde stejné, produktové varianty musí být každá zvlášť. Tedy co barevná nebo velikostní varianta (a jejich kombinace), to samostatná hodnota v SHOP_ITEM.
 • <ITEM_ID> — naprosto klíčový element. Žádný rozdíl zde v používání není. Hodnota musí být unikátní a totožná s hodnotou v dostupnostním feedu.
 • <PRODUCTNAME> — zásadní element pro oba systémy — přesný název produktu. Použití však není zcela totožné. Zatímco na Heurece je povinné v tagu PRODUCTNAME uvést výrobce, MALL název značky přejímá z elementu MANUFACTURER a umí značky v názvu produktu detekovat a automaticky odstranit. To ale pouze v případě, že je uvedení značky naprosto shodné (pozor na překlepy apod.). Lepším řešením tedy je zde název značky neuvádět
 • <PRODUCT> — pro oba systémy nepovinný element. Na MALL však s tím rozdílem, že pokud není zcela totožný s PRODUCTNAME, použije se jako krátký popisek produktu. V případě, že PRODUCT i PRODUCTNAME jsou naprosto stejné, vezme se tento popisek klasicky z elementu DESCRIPTION.
Karta produktu na Mall.cz
Karta produktu na Mall.cz
 • <DESCRIPTION> — jedná se o popisek produktu. Použití tagu je totožné v obou systémech, jen v Heurece má teoreticky neomezený rozsah. Na MALL je limit 13 000 znaků. Dalším rozdílem pak je, že zatímco Heureka nebere v potaz HTML tagy v popisku, MALL s nimi pracuje.

TIP: Pokud tedy například v Mergadu máte zapnuté pravidlo pro odstraňování HTML značek, tady si ho vypněte.

 • <IMGURL> — jedná se o odkaz na hlavní obrázek. Rozdíl je v maximální velikosti obrázku. Význam elementu IMGURL je jinak samozřejmě stejný. Na Heurece jsou dohledatelné produkty, které nemají obrázek (tedy tento element zasílají prázdný). Na MALL je tento element povinný.
  • Heureka: max. 4 096 x 4 096 pixelů a 2MB
  • MALL: max. 2 000 x 2 000 pixelů
 • <IMGURL_ALTERNATIVE> — uvádí alternativní záběry produktu. Nepovinný element pro oba systémy, oba jej ale zohledňují.
 • <PRICE_VAT> – cena produktu s DPH. Pro MALL musí být uvedena hodnota bez mezer! Heureka naproti tomu zpracuje hodnoty i s mezerami.
 • <MANUFACTURER> – uvádí značku/​výrobce produktu. Hodnota by již proto neměla být znovu uvedena v tagu PRODUCTNAME. Existující značky se v administraci portálu MALL dají buď vyhledat a přiřadit k produktům nebo se značka může nově nechat založit. Více informací najdete zde.
 • <CATEGORYTEXT> — pomocí tohoto elementu se zařazují produkty do kategorií. MALL doporučuje strom kategorií Heureky. Napárovaní pak proběhne automaticky. Alternativním řešením je kategorie napárovat ručně v administraci MALLu v záložce Párování kategorií. Pomocí našeptávače lze kategorie dotřídit. Na tomto místě se ještě hodí připomenout, že stromy kategorií pro MALL a pro Heureku nejsou identické a může se stát, že je potřeba produkt z některé kategorie Heureky převést do jiné kategorie na MALL.

TIP: Pamatujte, že jednodušší může být roztřídit kategorie na e‑shopu podle stromu Heureky ručně.

Heureka feed
Heureka feed
 • <EAN> – uvádí EAN kód pro daný produkt. Nepovinný element pro Heureku, ale povinný element pro MALL. MALL navíc v tomto elementu akceptuje pouze hodnotu o 13 numerických znacích, což nebývá vždy standardem. Pokud tedy máte kratší typ EAN kódu, je nutné před číslo doplnit tolikrát hodnotu  “0”, kolik jich je potřeba do 13. Pokud naopak má váš EAN 14 numerických znaků, je potřeba 0 na začátku odebrat, aby zůstalo právě 13 numerických znaků. 
 • <PARAM> — nepovinný element, zpravidla obsahující vnořené elementy PARAM_NAME (název parametru) a VAL (samotná hodnota). U variantních produktů je tento element povinný. Parametry se dopárovávají pouze v administraci MALL, je tedy nutné mít správně uvedený parametr ve feedu, a poté si jej ručně dohledat v administraci a potvrdit přiřazení k odpovídajícímu parametru na MALL. Pozor, nikdy se žádný parametr nespáruje automaticky a variantní parametry mohou být maximálně dva pro kategorii.
 • <DELIVERY_DATE> — označuje dobu dodání produktu. Na Heurece klíčový element, na MALL je ve feedu nepovinný. Doba doručení se primárně nastavuje přímo na portálu MALL. Nicméně MALL tento element zpracovává a páruje ho k hodnotě Delivery Delay (časový interval doručení objednávky zákazníkovi, který se nastavuje v administraci portálu) Pokud se zasílá DELIVERY_DATE na úrovni produktu, MALL ho upřednostní. Hodnota může nabývat pouze číselných hodnot, maximálně dvoumístných.
 • <ITEMGROUP ID> — totožnou hodnotou rozpoznává variantní produkty. MALL tento element vnímá jako povinný pro varianty, na jeho základě systém rozpozná variantní produkt.
 • <ACCESSORY> a <GIFT> — uvádí příslušenství nebo dárek. MALL ani jeden z tagů nepoužívá.

Parametry, se kterými MALL nepracuje

 • <URL> — odkaz není důležitý, protože se zákazníci na MALL.cz se neproklikávají na web daného e‑shopu.
 • <VIDEO_URL> — odkaz na video k produktu.
 • <HEUREKA_CPC> — element uvádí cenu za proklik.
 • <VAT> – uvádí sazbu DPH. V případě MALLU si stačí DPH nastavit ručně v administraci na záložce Stav feedu.
 • <PRODUCTNO> — číslo produktu. 
 • <DELIVERY> — cena dopravy. Element mívá vnořené elementy pro jednotlivé dopravce. Pro Heureku je to důležitý element, MALL s ním však nepracuje a čerpá k tomuto data z nastavení v administraci.
 • <ACCESSORY> a <GIFT> — uvádí příslušenství nebo dárek.

Povinné tagy v dostupnostním feedu

 • <item_​list> — kořenový element.
 • <item_​id> — musí nabývat stejné hodnoty jako ITEM_ID v produktovém feedu.
 • <stock_​quantity> — uvádí počet dostupných kusů daného produktu. 

Pro ještě detailnější informace můžete použít dokumentaci MALL.

Pokud budete používat Heureka feed pro MALL, mějte na paměti, že použití některých elementů se může lišit. A protože nedochází automaticky k párování stromů kategorií MALL a Heureky 1:1 a ani k párování parametrů, tak si v dalších článcích o inzerci na MALL ukážeme, jak správně pracovat s kategoriemi a parametry ve feedu a jak speciálně převádět produkty v rámci jednotlivých kategorií.

Zdá se vám inzerce na MALLu příliš složitá? Rádi vám s ní pomůžeme. Ozvěte se nám a společně se na to podíváme — zkontrolujeme vám vaše data a pomůžeme rozjet inzerci na MALL.

Filip Vašíček
Filip Vašíček
29. 03. 2022
Filip je specialista na vyhledávače zboží a SEO. Ve volném čase se věnuje taiči, hraní na kytaru a poslechu hudby.

Komentáře (0)

Přidat komentář

Odesláním formuláře souhlasíte s všeobecnými obchodními podmínkami služeb Besteto.
Váš komentář podléhá ruční kontrole.