Video na Instagramu – získejte maximum z každé vteřiny

Jedno video vydá za tisíc slov a Instagram nabízí spostu způsobů využití. Stačí vzít do ruky telefon a natáčet, není potřeba drahé vybavení. Čísla rostoucí oblibu jen potvrzují — video je sázka na jistotu.

72 % uživatelů Instagramu si koupilo produkt na základě videa, ve kterém ho viděli. (Socialmediatoday.com)

Dobrá zpráva pro všechny e‑shopaře je, že video prodává a Instagram nákupy podporuje jak ve Stories, Live Videos, tak nově u IGTV. Na začátku října se objevila na serveru TechCrunch zpráva, že testování stejné funkce v Reels je v plánu někdy během tohoto roku.

Abyste s ním zaujali, je potřeba kromě obsahu myslet i na správné umístění. Takže kam tedy s vaším prvním výtvorem? Každé umístění má svoje specifika, mezi rozhodující faktory patří limit pro délku a rozměr videa.

Reels

Instagram Reels (Sekvence) jsou nejmladším nástrojem v dnešním článku. Instagram je představil 5. srpna 2020. Určitě Reels vyzkoušejte už jen proto, že získáte lepší výsledky díky tomu, že Instagram u novinek podporuje zobrazování uživatelům.

Limity pro Reels:

  • Délka: až 30 sekund
  • Rozměry: doporučuje se poměr stran 9:16 (1080×1920 px) pro vyplnění celé obrazovky

Inspirace TikTokem je jasná, takže pokud si lámete hlavu, jaký obsah se do Reels hodí, mrkněte na TikTok nebo se inspirujte v záložce Reels u ostatních profilů na Instagramu. Našli jsme je třeba na profilu Queens a Dedoles (můžete si všimnout, že video vytvořené v TikToku přidali do Reels), Lush. Natáčení Reels za sebou má už i Mergado a napoprvé se jim to povedlo skvěle.

Příspěvek ve feedu

Instagram má oproti příspěvkům na Facebooku tu výhodu, že můžete v rámci jednoho postu kombinovat videa a fotky. Váš carousel z fotek můžete proložit krátkými GIFy, jako jsme to udělali my s příspěvkem o našem teambuildingu.

Limity pro video příspěvek:

  • Délka videa: až 60 sekund
  • Rozměr: Kromě klasického čtvercového formátu 1:1 může být poměr stran pro video také horizontální 1.91:1 (1080×608 px) nebo na výšku 4:5 (1080×1350 px).

Pokud se rozhodnete pro jiný rozměr, než čtverec, myslete na to, že v gridu bude pořád zobrazený čtvercový výřez. Nezapomeňte vybrat poutavý úvodní obrázek (náhledový) — tuto možnost najdete v dalším kroku po výběru videa z knihovny vašeho telefonu.

V lednu 2019 se počet uživatelů, kteří aktivně využívají Příběhy, vyhoupl na 500 milionů denně. To už je dobrý důvod, abyste začali pravidelně přidávat IG Stories na svém firemním profilu.

Limity pro IG Stories:

  • Délka videa: až 15 sekund na 1 Stories (můžete pořídit 60 sekundové video, které se samo rozdělí na 4 Stories)
  • Rozměr: doporučuje se poměr stran 9:16 (1080×1920 px) pro vyplnění celé obrazovky

Neumisťujte text do vrchní a spodní části obrazovky, protože v těchto místech se po zvěřejnění objeví název účtu (nahoře) a pole pro odeslání zprávy (dole).

Live video

U živého vysílání si pamatujte to, že narozdíl od ostatních umístění nejde nahrát video z galerie (jak už ostatně napovídá název). O záznam živého vysílání po jeho skončení nepřijdete, pokud si ho uložíte do telefonu, nebo nasdílíte do Stories/​IGTV.

Limity Live videa:

  • Délka: až 1 hodina
  • Rozměry: u živého nahrávání získáte vertikální video 9:16

Live Video jsme zatím neměli možnost testovat, ale líbí se nám, že můžete přizvat hosta, sdílet otázky z publika nebo používat filtry ze Stories. Vaši followeři dostanou při zahájení živého vysílání upozornění, je ale lepší dát jim vědět dopředu (třeba ve Stories, feedu), aby si na vás udělali čas. Používáte živé vysílání? Napište nám, jaký mělo u vašich sledujících úspěch.

IGTV

Výhodou Instagram IGTV je možnost vytvářet série videí, takže limit pro délku videa pro vás nemusí být tak velikou překážkou.

Limity pro IGTV:

  • Délka: menší účty až 10 minut, velké a ověřené účty až 1 hodina
  • Rozměry: horizontální — max. 16:9 (1920×1080px), min. 5:4 (1350×1080 px), vertikální – max. 9:16, min. 4:5.

Nezapomeňte také na vytvoření poutavého náhledového obrázku o rozměrech 1:1.55 (420×654 px). I tady platí, že IGTV video zobrazené v mřížce příspěvků na vašem profilu Instagram automaticky ořízne na čtverec 1:1.

Stejně jako Reels jsou inspirované TikTokem, IGTV se hodně podobá YouTube. Uplatní se tady různé návody, krátké rozhovory, videa se cvičením, ale klidně i představení nové kolekce nebo produktu. Inspiraci najdete v sekci Prozkoumat, kde je nahoře jako první ikona IGTV.

Kamera, klapka, akce!

Teď už víte všechno, co potřebujete, abyste se mohli po hlavě vrhnout do natáčení. Jak jsme vám právě ukázali, nemusí z toho být hned celovečerní dokument. Výhodou Instagramu je to, že stačí mobil a dobrý nápad. Myslete taky na to, že video jde recyklovat — celý záznam dejte na IGTV a vystřižené scény, kde jste se přeřekli nebo vás rozesmál kolega si najdou svoje místo třeba na Stories.

14. 10. 2020

Komentáře (0)

Přidat komentář

Odesláním formuláře souhlasíte s všeobecnými obchodními podmínkami služeb Besteto.
Váš komentář podléhá ruční kontrole.