Instagram Stories od A do Z: Prozkoumejte všechny funkce a vytvořte perfektní příběh

Instagram nebyl první, kdo ukázal světu formát Stories (Příběh). Pamatujete si Snapchat? Tato aplikace uživatelům umožňuje sdílet obsah, který po shlédnutí zmizí. Instagram si nápad vypůjčil a úspěch se dostavil brzy. Instagram Stories jsou čím dál tím víc populární, uživatelé často sledují už jen příběhy a k feedu se ani nedostanou. Díky tomu dostávají IG Stories často nějaké nové funkce, proto můžeme jen doufat, že tento článek bude aktuální alespoň tak dlouho jako život jednoho příběhu. Ale nebojte, snažíme se ho pravidelně aktualizovat. :)

V článku najdete:

Jak IG stories fungují?

I když většina z vás asi Stories zná, rychle si shrneme základy. Příběhy najdete v horní části obrazovky, kde uvidíte profilové obrázky účtů s barevným kroužkem kolem. To znamená, že na profilu jsou ke shlédnutí nějaké příběhy. Klepnutím na ikonku se otevře a začne přehrávat. Pokud jeden profil zveřejní více příběhů, přehrají se chronologicky.

NOVINKA: Vybraným jedincům se pod profilovým obrázkem zobrazuje i čas, díky kterému uživatel zjistí, jak dlouho bude Stories ještě viditelné.

Jak vytvořit příběh? Není na tom nic těžkého. Stačí klepnout na profilový obrázek a začít natáčet, pořídit fotku, nebo v levém dolním rohu rozbalit galerii telefonu, kde už máte uložený svůj výtvor. Insta Stories si všichni zamilovali hlavně proto, že nemusí být dokonalé, jsou zábavné a nabízí možnost interakce. V aplikaci objevíte spoustu nálepek a funkcí, které spolu ve stručnosti projdeme. Pokud některou nálepku nebo funkci nemáte, nevěšte hlavu. Je to normální, protože Instagram zpřístupňuje nové funkce postupně.

TIP: Pokud vám novinka v aplikaci chybí, zkontrolujte, jestli máte nainstalovanou její poslední aktualizaci.

Text a malování

U textu máte na výběr z devíti stylů. Každý styl má navíc vlastní efekty, určitě je vyzkoušejte. Pak už jen zvolte zarovnání a vyberte barvu textu.

TIP: Přizpůsobte si barvu a její odstín podle svých představ. Kapátko dovoluje vybrat barvu, která není v základní paletě, ale je na fotce. Text bude hezky ladit. Přidržením prstu na barevném políčku zase otevřete celou barevnou paletu.

Text máte dokončený, jde se kreslit. V malování je užitečná Tužka. Kromě kreslení také mění pozadí nebo překryje fotku (vyberte barvu a dlouze přitlačte na displej) a podbarvuje text (vyberte barvu a “čmárejte” po textu). S malováním šipky se nemusíte trápit manuálně, máte ji také v nabídce. Fixa má stejné funkce jako tužka, ale je průsvitná. Další ikona vytvoří čáru s neonovým efektem. Guma vymaže nepovedený výtvor, nebo odhalí fotku skrytou za barevným popředím. 

Samolepky

 • GIF — vyberte si z nabídky GIPHY ten pravý. 

TIP: Můžete si vytvořit vlastní GIF pro vaši značku.

 • Poloha — přidáním nálepky poloha se vaše IG Stories zařadí k ostatním v sekci Objevovat pod záložkou Místa.
 • Vlastní výzva – vytvořte pro své sledující vlastní výzvu. a čekejte, co vám fanoušci pošlou. Pokud vás zrovna nic nenapadne, můžete použít i náhodný generátor výzev (Fotka, která byla vyfocena nedávno, Aktuální stav a spoustu dalších), který najdete úplně dole v podobě dvou kostek.
 • Zmínka — označte účty, kterých se Stories týká (např. přátele na fotce, restauraci, bar,…), aby dostali upozornění. Umožníte jim přesdílet si váš příběh na svém profilu.
 • Hashtag — díky klíčovým slovům (hashtagům) se příběh zobrazí ve výsledcích hledání v sekci Objevovat pro dané slovo. Klíčová slova vám zní povědomě? SEO věnujte pozornost také na Instagramu.
 • Avatar – vytvořte si personalizovaného avatara s jedinečnými rysy v obličeji, účesem, oblečením a dalšími prvky.
 • Anketa — sledujícím dáte na výběr ze dvou možností. A nezapomeňte, že sdílet jde i výsledek a hodně lidí bude zajímat, jak to vlastně dopadlo.
 • Emoji Slider — další forma hlasování, kdy hlasujete potáhnutím emoji doprava nebo doleva. Nemusíte používat jen smajlíka — emoji si vyměňte za jakoukoliv, která se vám líbí. Měnit můžete i barvu políčka. 
 • Otázky — dejte sledujícím větší prostor se rozepsat. Položte otázku a čekejte, co vám fanoušci do textového pole napíšou za vzkaz.

TIP: U samolepek s možností interakce zobrazíte reakce potáhnutím směrem nahoru po obrazovce.

 • Kvíz — dejte na výběr fanouškům ze čtyř možností, jednu správnou označte zeleně. Je jen na vás, která to bude. V základu je jako správná označená druhá možnost, ale klepnutím na jinou pozici to snadno změníte. Hrací kostky pod políčkem vygenerují otázku místo vás. Barvu políčka můžete měnit.
 • Odpočet — použijte nálepku pro odpočet dní do Vánoc, odpočet do uvedení nové kolekce apod. Uživatel si u nálepky může vybrat, aby dostal notifikaci při dokončení odpočtu.
 • Dar – vyberte si neziskovku, na kterou budou lidé přispívat. Ta pak dostane všechny vybrané peníze.
 • Nechte se očkovat — dejte uživatelům vědět, že očkování proti COVIDu má smysl.
 • Mám očkování — dejte uživatelům vedět, že očkování proti COVIDu už máte za sebou.
 • Buďte doma — pandemie COVID-19 ovlivnila každého z nás. Instagram proto přišel se samolepkou, díky které dáte uživatelům vědět, že zůstáváte doma. Pokud na samolepku kliknete, zobrazí se vám další  2 varianty — domeček a hashtag #zustavamdomakvuli.
 • Podporuji malé firmy – podpořte svoji oblíbenou lokální výtvarnici, návrháře, bezobalový obchod. Stačí napsat název jejich IG účtu a zobrazí se na ukázku 3 fotky z jejich profilu.
 • Objednávky jídla — sdílejte s ostatními svoje oblíbené podniky. Zatím funguje doporučování pouze pro ty, kteří mají nabídku na webu DamejidloUber Eats.
 • Hudba — do příběhu vložte vybraný úsek písně a můžete zobrazit taky její text.
 • Produkt – tuto nálepku mají odemčenou firemní profily s aktivovanými Nákupy.
 • Ikonka fotky – přidejte si Stories ještě další fotku — může to být třeba printscreen produktu/​služby, o které mluvíte.
 • Ikonka foťáku — po kliknutí na tuto možnost se vám otevře foťák a vy si tak můžete vyfotit selfiečko, které se vloží do fotky.
 • Odkaz — hurá, hurá, hurá! Do Stories si nově můžou všichni uživatelé vložit samolepku s odkazem na danou stránku, produkt či službu. Odkaz si navíc můžete i personalizovat a přepsat dle svého — např. Klikni zde.

Filtry a efekty

Základní filtry Instagramu aplikujete ve chvíli, kdy už máte pořízenou fotku nebo video a potáhnete doprava. Celkem je jich 13

To ale není jediná možnost. Než pořídíte fotku, napravo a nalevo od tlačítka pro focení jsou další efekty. Posouváním doprava se dostanete na úplný konec, kde je volba Prohlédněte si efekty. V Galerii efektů vidíte další efekty a filtry od různých tvůrců.

Efekty si můžete uložit, takže je potom najdete přímo mezi ostatními. Efekt se dá i poslat, sdílet odkaz, můžete ho odebrat nebo nahlásit. Jeden efekt může obsahovat i více variant.

Základní efekty jsou dostupné i po pořízení příběhu, hned vlevo od samolepky.

Tím jsme prošli všechny tipy pro příběhy, které vytvoříte z fotky nebo videa (v aplikaci pod volbou Normální).

Boomerang, Superzoom a další

Boomerang a některé další možnosti tvorby obsahu se postupně přidávaly v rámci aktualizací Instagramu, ale stále existují také jako samostatné aplikace. 

Boomerang

Boomerang natočí krátkou smyčku, která se přehrává pořád dokola.

TIP: Chcete nahrát boomerang a dát ho do feedu? Natočenou smyčku si stáhněte do telefonu, z galerie ji pak můžete použít pro tvorbu příspěvku.

Věděli jste, že boomerang vytvoříte i z fotky? Stačí aktivovat Live Photos, pořídit snímek a nahrát ho z knihovny do Stories. Při dlouhém stisknutí obrazovky problikne nápis Boomerang a funkce se aktivuje. Teď s ním můžete dál pracovat — aplikovat filtry, přidat text a samolepky. Vedle samolepky vidíte i ležatou osmičku. Pod ní se skrývají další efekty, jako Slow-mo, Ozvěna a Duo. Taky se objeví lišta pro úpravu smyčky.

Rozložení

Vytvořte si koláž z fotografií. Rozložení dovoluje umístit na obrazovku 2 až 6 fotek.

Superzoom

Výsledkem superzoomu je video, které postupně přibližuje obraz a zároveň přidá efekt Srdce, Oheň, Splín, TV pořad, Dramatický, Disko, Paparazzi, Překvapení, Ne a tisíckrát ne, Sem-tam.

Handsfree

Natáčejte videa bez toho, abyste museli přidržovat tlačítko.

Vytvořit

Máte na výběr z těchto možností:

 • Text – barevné pozadí s textem, které se hodí, pokud potřebujete napsat něco delšího.
 • Karty — popřejte k narozeninám nebo výročí, poděkujte kamarádce, označte libovolný účet pro zobrazení společného příběhu z archivu.
 • GIFY — vyberte si ze serveru Giphy svoji oblíbenou animaci, která se poskládá nad sebe na obrazovku.
 • Šablony — 8 šablon od Instagramu — výběr 5 skladeb, 3 oblíbené profily, citát, atd. 
 • V tento den – vyberte z archivu cokoliv, co se stalo ve stejný den před rokem, dvěma,…

Živě

Při zahájení živého vysílání se zobrazí vašim sledujícím info v panelu s příběhy o tom, že právě vysíláte živě. Ti, kteří se připojí, mají možnost vám posílat otázky. Živé vysílání jde spojit se sbírkou. Výhodou je, že trvá až hodinu a po jeho ukončení si záznam můžete stáhnout do telefonu, nebo záznam sdílet do IGTV.

Reels

TikTok začal být příliš oblíbený na to, aby se jeho popularita dala ignorovat. Instagram se proto rozhodl urychlit zavedení nové funkce Reels, která v podstatě kopíruje možnosti, které mají tvůrci na TikToku. Vytvořte krátké video a hrajte si s různými funkcemi, jako jsou například změna rychlosti, nastavení časovače a aplikace efektů.

Jak nepřijít o příběhy

Výběry

Ze svých Instagram Stories vytvářejte tematické sbírky. U nás najdete ve sbírkách fotky z pravidelných akcí, e‑shop s oblečením si do výběrů může ukládat fotky aktuální kolekce, květinářství může vytvořit sbírku s radami pro pěstitele. Je to jen na vás. Příběh přidáte do sbírky až po jeho zveřejnění. V pravém dolním rohu klepnete na ikonu s nápisem Zvýraznit, vyberete sbírku, nebo vytvoříte novou. Výběr zvládnete vytvořit taky z profilu, budou se potom řadit nad vaším feedem.

Nebojte se pohrát s úvodní fotkou výběru. Na začátku se vytvoří z příběhu, ale při přehrávání Stories ve výběrech vidíte vpravo dole tři tečky. Tady se skrývá volba Upravit výběr, ale taky můžete přepsat název nebo přidat další příběhy z archivu. Úvodní fotku můžete změnit na jiný příběh nebo nahrát předchystanou z galerie fotek. Některé IG Stories jste přidali omylem? Najděte ho ve výběru a přes tři tečky zvolte Odebrat z výběru. V možnostech najdete spoustu dalších funkcí, jako třeba Sdílet, Sdílet odkaz na výběr, Propagovat a Poslat.

Archiv

Před vytvořením příběhu si projděte nastavení, které najdete vlevo nahoře. Určíte si, komu příběh zobrazit, kdo na něj může odpovědět a kam se budou ukládat. Hlavně ukládání příběhů je užitečné, pokud o ně po 24 hodinách nechcete přijít. Nemusí vám hned zabírat místo v telefonu, proto je tady Archiv. Povolte Archivovat a kdykoliv se k nim přes možnosti ve vašem profilu vrátíte. Při přehrávání příběhu z Archivu máte na výběr, jestli je zpětně chcete zařadit do výběrů.

Tipy a závěř

2. Aplikace

Při tvorbě příběhů se nemusíte omezovat jen na možnosti, které nabízí aplikace Instagram. Sepsali jsme pro vás článek, ve kterém se dozvíte, jaké aplikace se vyplatí využít. Všechny jsou navíc dostupné jak na operační systé Android, tak i iOS.

2. Pozor na rozměry

Do horní a dolní části obrazovky nepřidávejte žádný důležitý text. Po zvěřejnění příběhu se nahoře objeví logo a název profilu a dole lišta pro odeslání zprávy a sdílení příběhu.

3. Propojení se Spotify

Tvůrce podcastu jistě potěší možnost sdílení nové epizody ze Spotify do IG Stories. Zobrazí se náhledový obrázek, název podcastu a epizody. Navíc se pod názvem profilu přidá text Přehrát přes Spotify, pro rychlejší přístup do této aplikace přímo ke konkrétnímu dílu. Sdílet můžete samozřejmě i svoje oblíbené interprety, nebo playlisty.

4. Sdílení na Facebook

Úspěch Stories na Instagramu by rády využily ve svůj prospěch také další sociální sítě. Příběhy najdete i na Facebooku a testování probíhá také na Twitteru. Když si propojíte Facebook profil s Instagramem, můžete svůj příběh zveřejnit na obou účtech. Potíž je s nálepkami. Facebook nenabízí stejné hlasovací nálepky, takže uživatelé vidí příběh, ale pro reakci musí přejít na Instagram (Facebook tuto možnost nabízí).

5. Statistiky

V Přehledech najdete kromě statistik o příspěvcích také údaje o příbězích až o 14 dní zpět. Sledovat můžete interakce jako např. Další příběh, Dosah, Kliknutí na odkaz, Odpovědi, Sdílení a mnoho dalších. Kromě dat z Instagramu se na statistiky můžete podívat také v nástrojích pro správu Instagramu. Ty navíc nabízí i vytvoření reportů, kde máte všechno pěkně pohromadě. 

TIP: Nástrojů pro správu profilů na sociálních sítích je mnoho a není jednoduché si z nich vybrat. O tom víme svoje a proto jsme o naší cestě k ideálnímu nástroji napsali článek, který vám s rozhodováním pomůže.

No a jsme na konci našeho velkého přeledu vychytávek. Napište nám do komentářů, jestli jste objevili nějaké tipy, které jsou pro vás nové, a vyzkoušíte je ve Stories využít.

Instagram není jen sociální síť, kam si uživatelé chodí prohlížet fotky svých kamarádů. Je to mimo jiné oblíbené místo pro objevování nových značek a produktů. Přemýšlíte, jak Instagram využít pro podnikání? Nemusíte na to být sami, rádi vám s Instagramem pomůžeme. Napište nám.

Marie Krčková
Marie Krčková
25. 05. 2022
Maruška vytvářela pro BESTETO články a posty jako Content specialista. Nedávno ale posílila sestavu PPC týmu a svými texty láká k utrácení zákazníky v online světě. Nikdy ji neuvidíte zamračenou a bez jejího psa Morrise. 

Komentáře (10)

Romana Vágnerová20. 10. 2021, 1:33
Dobrý den, instagram mi smazal knihovnu s hudbou a nechal mi jen omezený výběr, dá se to nějak změnit? Děkuji
Natalie Timcenkova21. 10. 2021, 10:52
Dobrý den, bohužel. Tak jako Facebook, tak i Instagram svou aplikaci neustále vylepšuje. Možná by vám ale mohla pomoct aktualizace aplikace, pokud ji máte k dispozici. Za BESTETO Natka
Odpovědět
Lyndon3. 10. 2021, 1:42
Zakladem je uvedomit si, ze Instagram je aplikace. Proto se nechova jako internetova stranka, a bude se vam mnohem lepe spravovat z mobilu nebo tabletu nez ze stolniho pocitace. Existuji samozrejme aplikace tretich stran, ktere pomahaji Instagram spravovat, pro zacatek je ale dobre naucit se vsechny funkce ovladat primo v prostredi Instagramu.
Natalie Timcenkova21. 10. 2021, 10:53
Hezký den, máte pravdu. Pokud to už ale člověk ovládá, bude pro něj fajn varianta i aplikace třetích stran. :) Za BESTETO Natka
Odpovědět
Mak27. 7. 2021, 7:37

Dobrý den, nově na firemním profilu se mi v storys objevilo „přeposláno„ co přesně to znamená

Natalie Timcenkova21. 10. 2021, 10:54
Hezký den, přeposláno může znamenat, že vaše Stories bylo nějakým uživatelem přeposláno například svému kamarádovi. Za BESTETO Natka
Odpovědět
Sarka11. 6. 2021, 11:40

Dobry den, mohli byste mi poradit. Od poledni aktualizace při dávání storicka nám na firemním profilu zmizela možnost přidávat produkty. Napojení na obchod máme. Děkuji,Sarka

Natalie Timcenkova21. 10. 2021, 10:54
Hezký den, doporučujeme počkat na další aktualizaci, která by to mohla opravit. Za BESTETO Natka
Odpovědět
Jana24. 1. 2021, 8:23

Dobrý den, co znamená ikona stáhnutí při tvorbě příspěvku na stories — nachází se nahoře mezi malováním, textem, nálepkami…
Když na ni kliknu tak se objeví pouze hláška zpracování a nic se neděje, resp se instagram sekne.
Děkuji

Natalie Timcenkova21. 10. 2021, 10:56
Dobrý den, ikona stáhnutí znamená, že si můžete Stories stáhnout do mobilu. To se vám pak uloží do galerie a později ho můžete zase použít. Spoustu uživatelů to používá, aby si své Stories předpřipravili a následně už jenom použili. :) Za BESTETO Natka
Odpovědět

Přidat komentář

Odesláním formuláře souhlasíte s všeobecnými obchodními podmínkami služeb Besteto.
Váš komentář podléhá ruční kontrole.