Instagram Stories od A do Z: Prozkoumejte všechny funkce a vytvořte perfektní příběh

Instagram nebyl první, kdo ukázal světu formát Stories (Příběh). Pamatujete si Snapchat? Tato aplikace uživatelům umožňuje sdílet obsah, který po shlédnutí zmizí. Instagram si nápad vypůjčil a úspěch se dostavil brzy. Instagram Stories jsou čím dál tím víc populární, uživatelé často sledují už jen příběhy a k feedu se ani nedostanou. Díky tomu dostávají IG Stories často nějaké nové funkce, proto můžeme jen doufat, že tento článek bude aktuální alespoň tak dlouho jako život jednoho příběhu. :)

TIP: Registrujte se do našeho newsletteru, budete mít přehled o každé nové nálepce a aktuálních trendech na Instagramu.

.

V článku najdete:

  1. Jak Stories fungují
  2. Text a malování
  3. Samolepky
  4. Filtry a efekty
  5. Další možnosti při tvorbě příběhů
  6. Jak nepřijít o příběhy
  7. Tipy na závěr

Jak IG Stories fungují?

I když většina z vás asi Stories zná, rychle si shrneme základy. Příběhy najdete v horní části obrazovky, kde uvidíte profilové obrázky účtů s barevným kroužkem kolem. To znamená, že na profilu jsou ke shlédnutí nějaké příběhy. Klepnutím na ikonku se otevře a začne přehrávat. Pokud jeden profil zveřejní více příběhů, přehrají se chronologicky.

přehled stories

Jak vytvořit příběh? Není na tom nic těžkého. Stačí klepnout na profilový obrázek a začít natáčet, pořídit fotku, nebo v levém dolním rohu rozbalit galerii telefonu, kde už máte uložený svůj výtvor. Insta Stories si všichni zamilovali hlavně proto, že nemusí být dokonalé, jsou zábavné a nabízí možnost interakce. V aplikaci objevíte spoustu nálepek a funkcí, které spolu ve stručnosti projdeme. Pokud některou nálepku nebo funkci nemáte, nevěšte hlavu. Je to normální, protože Instagram zpřístupňuje nové funkce postupně.

TIP: Pokud vám novinka v aplikaci chybí, zkontrolujte, jestli máte nainstalovanou její poslední aktualizaci.

Text a malování

U textu máte na výběr z devíti stylů. Každý styl má navíc vlastní efekty, určitě je vyzkoušejte. Pak už jen zvolte zarovnání a vyberte barvu textu.

TIP: Přizpůsobte si barvu a její odstín podle svých představ. Kapátko dovoluje vybrat barvu, která není v základní paletě, ale je na fotce. Text bude hezky ladit. Přidržením prstu na barevném políčku zase otevřete celou barevnou paletu.

Text máte dokončený, jde se kreslit. V malování je užitečná Tužka. Kromě kreslení také mění pozadí nebo překryje fotku (vyberte barvu a dlouze přitlačte na displej) a podbarvuje text (vyberte barvu a “čmárejte” po textu). S malováním šipky se nemusíte trápit manuálně, máte ji také v nabídce. Fixa má stejné funkce jako tužka, ale je průsvitná. Další ikona vytvoří čáru s neonovým efektem. Guma vymaže nepovedený výtvor, nebo odhalí fotku skrytou za barevným popředím. 

Samolepky

GIF - vyberte si z nabídky GIPHY ten pravý. U nás patří mezi nejoblíbenější nálepky od Terezy Semerádové (Zdroj: GIPHY, @terezap).

TIP: Můžete si vytvořit vlastní GIF pro vaši značku.GIF terezap

Poloha - přidáním nálepky poloha se vaše IG Stories zařadí k ostatním v sekci Objevovat pod záložkou Místa.

Zmínka - označte účty, kterých se Stories týká (např. přátele na fotce, restauraci, bar,…), aby dostali upozornění. Umožníte jim přesdílet si váš příběh na svém profilu.

Čas, Teplota - tyto nálepky jsou méně využívané, ale třeba k fotce vašeho obchodu můžete přidat čas a zákazníci budou vědět, kdy otevíráte.

Hashtag - díky klíčovým slovům (hashtagům) se příběh zobrazí ve výsledcích hledání v sekci Objevovat pro dané slovo. Klíčová slova vám zní povědomě? SEO věnujte pozornost také na Instagramu.

Anketa - sledujícím dáte na výběr ze dvou možností. A nezapomeňte, že sdílet jde i výsledek a hodně lidí bude zajímat, jak to vlastně dopadlo.

Emoji Slider - další forma hlasování, kdy hlasujete potáhnutím emoji doprava nebo doleva. Nemusíte používat jen smajlíka - emoji si vyměňte za jakoukoliv, která se vám líbí. Měnit můžete i barvu políčka. 

Otázky - dejte sledujícím větší prostor se rozepsat. Položte otázku a čekejte, co vám fanoušci do textového pole napíšou za vzkaz.

TIP: U samolepek s možností interakce zobrazíte reakce potáhnutím směrem nahoru po obrazovce.

Kvíz - dejte na výběr fanouškům ze čtyř možností, jednu správnou označte zeleně. Je jen na vás, která to bude. V základu je jako správná označená druhá možnost, ale klepnutím na jinou pozici to snadno změníte. Hrací kostky pod políčkem vygenerují otázku místo vás. Barvu políčka můžete měnit.

Odpočet - použijte nálepku pro odpočet dní do Vánoc, odpočet do uvedení nové kolekce apod. Uživatel si u nálepky může vybrat, aby dostal notifikaci při dokončení odpočtu.

DM MI - pomocí nálepky může uživatel poslat soukromou zprávu vašemu účtu. 

Challenge - Challenge jsou populární hlavně na TikToku a Instagram samozřejmě nechce zůstat pozadu. Zatím nenabízí vytvoření vlastní challenge, takže musíte využívat pouze ty existující. Nezapomeňte do výzvy někoho nominovat. ;)

Dar - vyberte si neziskovku, na kterou budou lidé přispívat. Ta pak dostane všechny vybrané peníze.

Podporuji malé firmy - podpořte svoji oblíbenou lokální výtvarnici, návrháře, bezobalový obchod. Stačí napsat název jejich IG účtu a zobrazí se na ukázku 3 fotky z jejich profilu.

Objednávky jídla - sdílejte s ostatními svoje oblíbené podniky. Zatím funguje doporučování pouze pro ty, kteří mají nabídku na webu Damejidlo a Uber Eats.

Hudba - do příběhu vložte vybraný úsek písně a můžete zobrazit taky její text.

Produkt - tuto nálepku mají odemčenou firemní profily s aktivovanými Nákupy.

Filtry a efekty

Základní filtry Instagramu aplikujete ve chvíli, kdy už máte pořízenou fotku nebo video a potáhnete doprava. Celkem je jich 13

To ale není jediná možnost. Než pořídíte fotku, napravo a nalevo od tlačítka pro focení jsou další efekty. Posouváním doprava se dostanete na úplný konec, kde je volba Prohlédněte si efekty. V Galerii efektů vidíte další efekty a filtry od různých tvůrců.

Galerie efektů

Efekty si můžete uložit, takže je potom najdete přímo mezi ostatními. Efekt se dá i poslat, sdílet odkaz, můžete ho odebrat nebo nahlásit. Jeden efekt může obsahovat i více variant.

Základní efekty jsou dostupné i po pořízení příběhu, hned vlevo od samolepky.

Tím jsme prošli všechny tipy pro příběhy, které vytvoříte z fotky nebo videa (v aplikaci pod volbou Normální).

Boomerang, Superzoom a spol.

Boomerang a některé další možnosti tvorby obsahu se postupně přidávaly v rámci aktualizací Instagramu, ale stále existují také jako samostatné aplikace. 

Boomerang

Boomerang natočí krátkou smyčku, která se přehrává pořád dokola.

TIP: Chcete nahrát boomerang a dát ho do feedu? Natočenou smyčku si stáhněte do telefonu, z galerie ji pak můžete použít pro tvorbu příspěvku.

Věděli jste, že boomerang vytvoříte i z fotky? Stačí aktivovat Live Photos, pořídit snímek a nahrát ho z knihovny do Stories. Při dlouhém stisknutí obrazovky problikne nápis Boomerang a funkce se aktivuje. Teď s ním můžete dál pracovat - aplikovat filtry, přidat text a samolepky. Vedle samolepky vidíte i ležatou osmičku. Pod ní se skrývají další efekty, jako Slow-mo, Ozvěna a Duo. Taky se objeví lišta pro úpravu smyčky.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený Besteto (@besteto_marketing),

Rozložení

Vytvořte si koláž z fotografií. Rozložení dovoluje umístit na obrazovku 2 až 6 fotek.

Superzoom

Výsledkem superzoomu je video, které postupně přibližuje obraz a zároveň přidá efekt Srdce, Oheň, Splín, TV pořad, Dramatický, Disko, Paparazzi, Překvapení, Ne a tisíckrát ne, Sem-tam.

Handsfree

Natáčejte videa bez toho, abyste museli přidržovat tlačítko.

Vytvořit

Máte na výběr z těchto možností:

Text - barevné pozadí s textem, které se hodí, pokud potřebujete napsat něco delšího.šablony

Karty - popřejte k narozeninám nebo výročí, poděkujte kamarádce, označte libovolný účet pro zobrazení společného příběhu z archivu.

GIFY - vyberte si ze serveru Giphy svoji oblíbenou animaci, která se poskládá nad sebe na obrazovku.

Šablony - 8 šablon od Instagramu - výběr 5 skladeb, 3 oblíbené profily, citát, atd. 

V tento den - vyberte z archivu cokoliv, co se stalo ve stejný den před rokem, dvěma,...

Anketa + Otázky + Dary + Odpočet + Kvíz viz samolepka.

Živě

Při zahájení živého vysílání se zobrazí vašim sledujícím info v panelu s příběhy o tom, že právě vysíláte živě. Ti, kteří se připojí, mají možnost vám posílat otázky. Živé vysílání jde spojit se sbírkou. Výhodou je, že trvá až hodinu a po jeho ukončení si záznam můžete stáhnout do telefonu, nebo záznam sdílet do IGTV.

Reels

TikTok začal být příliš oblíbený na to, aby se jeho popularita dala ignorovat. Instagram se proto rozhodl urychlit zavedení nové funkce Reels, která v podstatě kopíruje možnosti, které mají tvůrci na TikToku. Vytvořte krátké video a hrajte si s různými funkcemi, jako jsou například změna rychlosti, nastavení časovače a aplikace efektů.

Jak nepřijít o příběhy

Výběry

Ze svých Instagram Stories vytvářejte tematické sbírky. U nás najdete ve sbírkách fotky z pravidelných akcí, e-shop s oblečením si do výběrů může ukládat fotky aktuální kolekce, květinářství může vytvořit sbírku s radami pro pěstitele. Je to jen na vás. Příběh přidáte do sbírky až po jeho zveřejnění. V pravém dolním rohu klepnete na ikonu s nápisem Zvýraznit, vyberete sbírku, nebo vytvoříte novou. Výběr zvládnete vytvořit taky z profilu, budou se potom řadit nad vaším feedem.

Výběry

Nebojte se pohrát s úvodní fotkou výběru. Na začátku se vytvoří z příběhu, ale při přehrávání Stories ve výběrech vidíte vpravo dole tři tečky. Tady se skrývá volba Upravit výběr, ale taky můžete přepsat název nebo přidat další příběhy z archivu. Úvodní fotku můžete změnit na jiný příběh nebo nahrát předchystanou z galerie fotek. Některé IG Stories jste přidali omylem? Najděte ho ve výběru a přes tři tečky zvolte Odebrat z výběru. V možnostech najdete spoustu dalších funkcí, jako třeba Sdílet, Sdílet odkaz na výběr, Propagovat a Poslat.

Archiv

Před vytvořením příběhu si projděte nastavení, které najdete vlevo nahoře. Určíte si, komu příběh zobrazit, kdo na něj může odpovědět a kam se budou ukládat. Hlavně ukládání příběhů je užitečné, pokud o ně po 24 hodinách nechcete přijít. Nemusí vám hned zabírat místo v telefonu, proto je tady Archiv. Povolte Archivovat a kdykoliv se k nim přes možnosti ve vašem profilu vrátíte. Při přehrávání příběhu z Archivu máte na výběr, jestli je zpětně chcete zařadit do výběrů.

Tipy na závěr

1) Aplikace

Při tvorbě příběhů se nemusíte omezovat jen na možnosti, které nabízí aplikace Instagram. Naši oblíbenci na tvorbu příběhů jsou Canva a Mojo. Obě nabízí free verzi a vytvoříte v nich návrhy, kde využijete různé fonty, pohyblivé prvky a sjednotíte jejich vzhled. 

2) Pozor na rozměry

Do horní a dolní části obrazovky nepřidávejte žádný důležitý text. Po zvěřejnění příběhu se nahoře objeví logo a název profilu a dole lišta pro odeslání zprávy a sdílení příběhu.

3) Propojení se Spotify

Tvůrce podcastu jistě potěší možnost sdílení nové epizody ze Spotify do IG Stories. Zobrazí se náhledový obrázek, název podcastu a epizody. Navíc se pod názvem profilu přidá text Přehrát přes Spotify, pro rychlejší přístup do této aplikace přímo ke konkrétnímu dílu. Sdílet můžete samozřejmě i svoje oblíbené interprety, nebo playlisty.

4) Sdílení na Facebook

Úspěch Stories na Instagramu by rády využily ve svůj prospěch také další sociální sítě. Příběhy najdete i na Facebooku a testování probíhá také na Twitteru. Když si propojíte Facebook profil s Instagramem, můžete svůj příběh zveřejnit na obou účtech. Potíž je s nálepkami. Facebook nenabízí stejné hlasovací nálepky, takže uživatelé vidí příběh, ale pro reakci musí přejít na Instagram (Facebook tuto možnost nabízí).

5) Statistiky

V Přehledech najdete kromě statistik o příspěvcích také údaje o příbězích až o 14 dní zpět. Sledovat můžete interakce jako např. Další příběh, Dosah, Kliknutí na odkaz, Odpovědi, Sdílení a mnoho dalších. Kromě dat z Instagramu se na statistiky můžete podívat také v nástrojích pro správu Instagramu. Ty navíc nabízí i vytvoření reportů, kde máte všechno pěkně pohromadě. 

TIP: Nástrojů pro správu profilů na sociálních sítích je mnoho a není jednoduché si z nich vybrat. O tom víme svoje a proto jsme o naší cestě k ideálnímu nástroji napsali článek, který vám s rozhodováním pomůže.

nástroje

No a jsme na konci našeho velkého přeledu vychytávek. Napište nám do komentářů, jestli jste objevili nějaké tipy, které jsou pro vás nové, a vyzkoušíte je ve Stories využít.

Instagram není jen sociální síť, kam si uživatelé chodí prohlížet fotky svých kamarádů. Je to mimo jiné oblíbené místo pro objevování nových značek a produktů. Přemýšlíte, jak Instagram využít pro podnikání? Nemusíte na to být sami, rádi vám s Instagramem pomůžeme. Napište nám.

Za BESTETO

Maruška

Přidat komentář

Sledujte články v RSS