Heureka.cz je největší, vydělá vám ale peníze?

O tom, že je Heureka.cz největší český vyhledávač zboží netřeba pochybovat. Pojďme se ale podívat na to, jestli kromé návštěv a tržeb přináší Heureka inzerujícím e-shopům i zisk.

Jaký podíl mají vyhledávače zboží na přístupech, objednávkách a tržbách e-shopů jsem sepsal do článku Vyhledávače zboží 2015. V článku chybělo ale něco podstatného - náklady na inzerci. A protože Heureka přinesla e-shopům skoro dvojnásobné tržby proti všem hlavním konkurentům (Zboží.cz, Glami, Hledejceny, Srovnáme a jejich satelity) dohromady, podíval jsem se nejdřív na to, kolik e-shopy utratily za inzerci na české Heurece.

Výběr e-shopů a jejich náklady

Stejně jako u předchozího článku jsem vycházel z dat 18 e-shopů s největší návštěvností, u nichž máme přístup do Google Analytics. Náklady jsem získal z administrace Heureky, návštěvy, objednávky a tržby jsem vzal z Analytics a všechna zbývající data jsem dopočítal.

Náklady na inzerci na Heurece v roce 2015 jsou od 6 tisíc do 1,777 milionů. Sledované e-shopy tak za inzerci utratí od 500 Kč do 150 tisíc Kč měsíčně. Celkem 8 e-shopů utratilo na Heurece za rok přes 100 tisíc. Pět e-shopů se s útratou vešlo do 60 tisíc (5 tisíc měsíčně) a jeden e-shop na Heurece neinzeruje vůbec.

Průměrná cena za proklik

Průměrná cena prokliku je 2,13 Kč + DPH.

Nejvyšší průměrnou cenu prokliku má e-shop, který platí za proklik 5,4 Kč, nejnižší CPC je očekávaná 1 Kč u e-shopu, který nevyužívá bidding.

Ze sledované osmnáctky e-shopů jen 2 platí v průměru víc než 3 Kč za proklik. Osm e-shopů se s cenou prokliku vejde pod 2 Kč a další dva tuto hranici překračují jen o pár haléřů.

Průměrná cena za proklik Heureka.cz

Podíl nákladů na obratu

Průměrné náklady z obratu vychází na 2,52 %.

Jediný e-shop se vešel s PNO pod 2 %. Naopak nejvyšší PNO má e-shop, který jako jediný překročil hranici 10 %.

Pokud by všechny e-shopy prodávaly s průměrnou marží přes 10 %, byla by pro všechny inzerce zisková. Pár výjimek, které nedosahují 10% marže se pohybuje i s náklady poměrně nízko, takže si troufám říct, že všechny hodnocené e-shopy mají PNO pod úrovní marže, mají na Heurece ziskovou inzerci.

Podíl nákladů na obratu Hereuka.cz

Cena za konverzi

Průměrná cena za objednávku (konverzi) vychází na 50 Kč.

Sledované e-shopy zaplatily za získání objednávky z heureky mezi 18 a 164 Kč.

Šest e-shopů zaplatilo v průměru za konverzi z Heureky do 50 Kč, čtyři e-shopy se s cenou konverze přehouply přes 100 Kč. I tak věřím tomu, že to je výrazně méně, než e-shopy platí za konverze z PPC kampaní a dalších placených zdrojů.

Průměrná cena konverze Heureka.cz

Závěr

Vyplatí se tedy inzerce na Heurece? Z dat, která jsem dal dohromady a ze znalosti marží našich klientů soudím, že inzerce na Heurece se vyplatí všem vyhodnocovaným e-shopům. A z několikaletých zkušeností můžu napsat, že se tato inzerce vyplatí naprosté většině e-shopů. Pokud na Heurece neinzerujete, nebo fungujete v neplaceném režimu, měli byste k tomu mít vážný důvod.

Pokud má váš e-shop problém s tím, aby měl inzerci na Heurece ziskovou, napište mi na vladimir.prichystal@besteto.cz. Je dost pravděpodobné, že problém není v Heurece, ale ve vašem XML, nastavení účtu či cen za proklik. Základní kontrolu vám udělám zdarma a když to bude dávat smysl, pošlu vám cenovou nabídku. Placená optimalizace se může vejít i do dvou tisíc.

Komentáře

Je důležité si uvědomit, že "Marže = Prodejní cena - Nákupní cena". Ne celý tento prostor může být využitý pro účely propagace a už vůbec neplatí "Marže - Propage = Zisk".

Martine, jsem rád, že marži počítáme stejně. Je jasné, že by se celá marže neměla utratit za inzerci, ale v případě, že je marže větší než náklady na inzerci, považujeme inzerci za ziskovou. U našich klientů se s náklady na Heurece většinou pohybujeme výrazně pod úrovní marže.

Možná se mnou nebudete souhlasit ale:
Kdo není na Heurece na prvním místě nevydělává. Kdo je na prvním místě tak prodělává. A vždy na tom vydělá Heureka. O vyhlašování Shop roku se ani nebudu rozepisovat.

Petře, z jakých dat vycházíte? Máme desítky klientů (celkově za posledních pár let stovky). Většina z nich není na prvních místech a vydělává prakticky všichni. Heureka na to vydělává, protože e-shopům přivádí zákazníky a protože svou práci dělá dobře.

S názory jako je ten váš, se setkávám. Ještě nikdo takový názor ale nepodložil čísly. Budete první?

Přidat komentář

Sledujte články v RSS