Zkomolte název značky a je z toho marketingový trhák. Aneb postřehy z brněnského SmartTalk

V brněnské Scale se již podruhé konal sraz markeťáků a všech, kdo se o náš obor zajímají. A i tentokrát se vydařil, řešili jsme záležitosti, se kterými se většina z nás nejspíš jen tak nesetká — zejména Brand Safety a Storytelling v marketingových kampaních. 

A právě druhému jmenovanému se budu věnovat v dnešním článku. Přetlumočím slova Martina Světlíka z agentury McCann Prague o tom, jak Diesel vytvořil marketingovou kampaň, jejíž rozsah mě šokoval a byl pro mě tím nejpříjemnějším překvapením, jaké jsem kdy v našem oboru viděl (alespoň od doby, co se v něm pohybuju).

Být perfektní je nuda

Go with the Flaw. Tak zněla tagline kampaně, kterou minulý podzim vydala italská oděvní společnost Diesel a hned prvním videem nadchla svět módy. Krásní lidé s drobnými chybkami vzhledu, stylové oblečení a velmi jasný výrok: Perfekce je nudná, nestyďte se za své nedostatky. Na video se podívejte tady.

Tím to ale teprve začalo. Následovala další videa, která doplňovala celkový příběh Go with the Flaw. Mé nejoblíbenější je Flaws Always Win, příběh dvou  krásných lidí, kteří spolu mají dítě, které jako by z oka vypadlo jednomu z dětí ze známé korejské kauzy. Až tím poznají, že ačkoliv oba mají po plastice problémových partií, jejich “chyby” vždy vyplavou na povrch (ačkoliv mně ten jejich klučina připadal roztomilý, viz video níže).

Postupným vydáváním těchto videí se z kampaně stala mozaika pěkných, skvěle natočených a často velmi vtipných příběhů, čímž Diesel nasbíral poměrně slušný počet sledujících a fanoušci se na každý další zásek těšili.

Deisel? Je to fake

Další částí této kampaně byl úžasný hack NY Fashion Weeku, který se konal na začátku února tohoto roku. Diesel tajně vydal limitovanou kolekci oblečení, které je, jak už se k této kampani váže, vadné — módní kousky na sobě měly namísto nálepky Diesel “Deisel” (viz video níže). Zákazníci si toho rychle všimli a stánek označili jako fake přeprodej. Prodavači sice obratně tvrdili, že se kritici pletou, ale spoustu lidí nepřesvědčili.

Ti, kteří na stánku nakoupili, získali exkluzivní zboží za velmi příjemné ceny. Ostatní jej dnes mohou koupit na ebayi za stovky dolarů. Stánek měl však ještě dohru — ve chvíli, kdy Diesel přiznal barvu, byl velmi rychle několikrát po sobě vykoupen.

Až teprve po této masáži fanoušků a ostatních zákazníků začal Diesel vydávat produktové kampaně. Díky předchozí kampani však zasáhl mnohem větší okruh a celá kampaň se dá prohlásit za jeden z největších úspěchů kreativního marketingu, kdy na ni pěly chválu desítky marketingových serverů.

Velké plány versus realita na SmartTalk

Bohužel musím sdílet jednu z obav, kterou ve mně SmartTalky vyvolávají. Často se totiž mluví o konceptech, které jsou sice úžasné, ale v běžném marketingu zcela nemyslitelné. Jistě mi dáte za pravdu, když řeknu, že jen tak nepřesvědčíme klienty k tomu, aby na svém e‑shopu vydali jedinečnou řadu produktů.

I tak byl tento SmartTalk úžasným zážitkem, na kterém se sdílely nápady, které bychom dost možná nikdy sami nevymysleli. Není proto překvapení, že Scala byla vyprodaná do posledního místa a já už teď vím, že přijdu i příště.

Byli jste na přednášce? Co se vám konkrétně líbilo nejvíc? Máte představu, co by se mohlo probírat na dalším setkání?

18. 10. 2018

Komentáře (0)

Přidat komentář

Odesláním formuláře souhlasíte s všeobecnými obchodními podmínkami služeb Besteto.
Váš komentář podléhá ruční kontrole.