Seznam.cz výrazně zvýšil počet zaindexovaných stránek

Seznam.cz informoval na blogu svého fulltextu, že výrazně navýšil nejen počet robotem procházených stránek, ale i počet zaindexovaných stránek, které se můžou zobrazit jako výsledek vyhledávání na Seznamu.

14. 12. 2016 vydal Seznam článek Seznam.cz hledání jede na Steroidech, ve kterém informuje o zvýšení počtu indexovaných stránek na 1,2 miliardy stránek.

Dobré je doplnit, že již v září Seznam.cz vydal článek Výrazné navýšení velikosti databáze robota. A že ne všechny stránky procházené robotem jsou mezi zaindexovanými stránkami, které Seznam prochází, když uživatelé dají vyhledávat libovolný dotaz.

Velikost indexu search.seznam.cz v čase (zdroj: Blog Seznam.cz vyhledávání)

Došlo skutečně k navýšení počtu indexovaných stránek?

Výše uvedené články mě inspirovaly k tomu, abych se podíval na to, jak se mění počty zaindexovaných stránek u našich klientů. Pro data jsem si zašel do Collabimu, kde mám zapnuté měření pozic ale i počtu zaindexovaných stránek u devíti e‑shopů. U většiny z nich došlo ke skokové změně z 12. na 13. prosince 2016, proto jsem srovnal počet indexovaných stránek v těchto dnech a zde je výsledek:

Je vidět, že až na dva nejnovější e‑shopy, u kterých Seznam.cz bojuje s tím, aby vůbec nějaké stránky našel a zaindexoval, došlo k výraznému zvýšení počtu zaindexovaných stránek u všech ostatních e‑shopů. Celkově se počet zaindexovaných stránek tohoto mi vzorku zvýšil o 45 %. Průměrná změna je 48 % na jeden e‑shop.

Jak se více zaindexovaných stránek projeví

Z pohledu e‑shopů je více zaindexovaných stránek dobrá zpráva. Dobrá zpráva hlavně pro ty, kteří mají kvalitní obsah a kteří díky více zaindexovaným stránkách dokáží pokrýt víc vyhledávacích dotazů. Indexované stránky narostly všem webům tedy i všem konkurentům a nemusí tedy platit, že víc indexovaných stránek bude znamená větší návštěvnost ze Seznamu. A na vyhodnocení návštěvnosti je ještě příliš brzy.

Pozitivní by tato změna měla být hlavně pro uživatele, pro které je nyní k dispozici výrazně víc stránek, ze kterých Seznam.cz bude vybírat stránky, které doporučí. Pokud hledáte jednoslovně, změny si nevšimnete. Pokud používáte pro hledání mnohoslovné dotazy, měly by se výsledky zlepšit. Až čas ukáže, jestli tomu tak opravdu bude.

15. 12. 2016

Témata:

Komentáře (0)

Přidat komentář

Odesláním formuláře souhlasíte s všeobecnými obchodními podmínkami služeb Besteto.
Váš komentář podléhá ruční kontrole.