Rozhovor: Zkontrolujte si doménu vašeho e‑shopu. Možná přicházíte o zákazníky

Člověk by neřekl, jakou paseku dokáže udělat jedna pomlčka. Anebo překlep. Třeba takovou, že zákazník nakoupí namísto na vašem e‑shopu u konkurence. 

Přitom často stačí málo, třeba jen zaregistrovat si doménu s pomlčkou. “Jinak hrozí, že ji přebere konkurence nebo doménoví spekulanti,” upozorňuje náš obchodní ředitel Vladimír Přichystal. Takže co s tím? Přečtěte si, jak to vidíme v Bestetu.

Najdou se e‑shopy, které mají víceslovný název. Ty jsi na Twitteru upozorňoval na to, že některé vůbec neřeší registraci domény s pomlčkou nebo bez ní. Proč by se vlastně měl provozovatel e‑shopu starat o to, zda má obě domény zaregistrované?

Spousta lidí je z minulosti zvyklá dávat do názvů domén pomlčky. Ve chvíli, kdy nemá e‑shop zaregistrovanou doménu s pomlčkou, zobrazí se jim neexistující stránka nebo dokonce stránka konkurence. A to je škoda. Stejně tak pokud e‑shop funguje na doméně s pomlčkou, vlastnictví a přesměrování bezpomlčkové varianty je nezbytné. 

Když někdo nevlastní obě verze, hrozí mu, že ji přebere konkurence nebo doménoví spekulanti. Ti se pak snaží doménu prodat výrazně dráž, než kolik stojí při registraci.

Týká se tento problém okolo domény jenom pomlček, nebo i něčeho jiného? Například překlepů, které můžou lidé udělat, když chtějí zadat adresu stránek?

Týká se to všech variant názvů, u kterých hrozí, že je lidé budou zadávat místo správné domény. Problematické můžou být nejen pomlčky, ale i čísla v názvu, anglická slova a znaky (foryou, 4you, forU), jedno či dvě L po sobě, záměny Y a Z nebo slova, ve kterých spousta lidí dělá chybu (standard x standart, permanentka x pernamentka) a další.

Podobné problémy můžou nastat i tehdy, pokud někdo provozuje e‑shop na jiné než CZ doméně a nevlastní doménu s koncovkou “.cz”.

Můžu si jako majitel e‑shopu někde zkontrolovat, zda už mi někdo nepřebral doménu, která je té mojí hodně podobná? A co vlastně můžu dělat, pokud mi ji takto někdo vyfoukne?

Vlastnictví domény je možné ověřit u správce domény CZ, kterým je CZ.NIC (www.nic.cz) nebo u většiny registrátorů. Pokud zjistím, že si někdo zaregistroval doménu, která je pro mě důležitá, je potřeba se s ním domluvit na odkoupení. To může být složité a drahé. Soudně se to řeší jen v případě ochranných známek a zjevného parazitování na značce. Ale něco takového je záležitost pro právníky, to s klienty neřešíme.

Zažil jsi nějaký případ v praxi, kdy si klient nezaregistroval ostatní verze domény a byl z toho malér? 

Nedávno jsme měli klienta, který spustil e‑shop na doméně “.eu”, i když na “.cz” doméně jsou stránky jeho dodavatele. V tomto případě se klient rozhodl dál provozovat e‑shop na “.eu” doméně. A to i přesto, že jsme mu doporučili, aby e‑shop po jeho spuštění co nejdřív přesunul na jinou doménu.

To, že někdo nemá zaregistrovanou doménu s pomlčkou a riskuje, že si ji zaregistruje konkurence nebo spekulanti, řeším často. Jeden případ jsem měl i tento týden. 

Na druhou stranu je to vůbec časově a finančně reálné, aby člověk podchytil všechny možné verze své domény? Jak už jsi totiž zmiňoval, těch variant může být spousta. 

Podchytit úplně všechny překlepy v kombinaci s různými koncovkami je opravdu nemožné. Ovšem při ceně do 200 Kč za doménu by každý, kdo to s e‑shopem myslí vážně, měl vlastnit aspoň varianty s pomlčkou a bez, “.cz” doménu a u anglických názvů nejčastěji zadávané překlepy. Ty je možné dohledat například v nástrojích pro návrh klíčových slov v PPC systémech.

Mohl bys poradit e‑shopařům, jak postupovat, pokud s registrací domény teprve začínají? Tím myslím tak, aby se potížím vyhnuli?

Důležité je hned na začátku vybrat značku, která se jednoduše zapamatuje a člověk si ji nebude plést s jinou. Je to podle mě mnohem důležitější, než mít v názvu klíčová slova nebo cool název, který budou lidi komolit.

A pokud už někdo na internetu podniká, měl by si zkontrolovat, jestli se lidi nedostávají na cizí nebo neregistrované stránky jen proto, že neřešil registraci ostatních domén. Může to být další střípek do mozaiky úspěšného e‑shopu.

Chtěli byste, aby vám žádný článek z našeho blogu neutekl? Řekněte si o Besteto newsletter, rádi vám ho pošleme.

12. 07. 2017

Komentáře (2)

Nikola Zubalíková6. 10. 2017, 1:38

Petře, díky za doplnění. Dobré vědět. :-)

Odpovědět
Petr Pařízek28. 7. 2017, 4:46

U jiných domén funguje pro kontrolu vlastnictví www.whois.net protože nic.cz řeší jen cz domény.

Odpovědět

Přidat komentář

Odesláním formuláře souhlasíte s všeobecnými obchodními podmínkami služeb Besteto.
Váš komentář podléhá ruční kontrole.