#Podnikamezmeny v Bestetu s Jirkou Chomátem

Před několika dny k nám přijel Jirka Chomát na návštěvu do Brna a pomáhal nám podnikat změny. Samozřejmě jsme ho museli vyzpovídat a tak vám přinášíme rozhovor, ve kterém se mimo jiné dozvíte, kam to vlastně Jirka chodí na burgery. ;-)

Ahoj Jirko, v poslední době děláš v životě velké změny. Jaké jsou ty největší?

Největších změna je hned několik: 

  1. já a klient společně rozhodujeme o tom, co je cílem naší spolupráce,
  2. nemám po 110 měsících v Seznam.cz stravenky,
  3. nemusím řešit odpíchnutí odpracovaných hodin.

Ono se to zdá jako hrozná blbost, hlavně ta dvojka, ale pro mne je to zcela jiný stav profesního života, než byl ten předešlý.

Když odpovím trochu vážněji, tak největší změnou je fakt, že každý den podnikám nějakou novou změnu – a to je přesně to, co jsem si předsevzal při odchodu na volnou nohu – chci se naučit mnoho nových věcí, zjistit kde se nacházejí hranice mých dovedností a pracovat pro různé klienty na zcela odlišných projektech. A to se daří dokonale.

Čím se tedy teď živíš?

Mluvím firmám do jejich podnikání na internetu a snažím se dosáhnout změn v tom, co se jim dosud nedařilo. Často jde o definici online produktu, nalezení rezerv v byznys modelu, design a pricing služeb, marketingová strategie a podobně.

Abych to dokázal lépe přiblížit, tak rád zmiňuji situaci jednoho z klientů, který na trhu funguje několik let a v poslední době mu vyrostla silná konkurence, která v podstatě ovládla segment trhu. Společně jsme zformulovali strategii, která pootočí způsob podnikání firmy směrem, kde je díra na trhu a firma nebude v přímém konkurenčním střetu se silnou konkurencí. Rád také občas dohlížím na to, jak se jim strategii daří naplňovat. Jinému klientovi dělám pořádek v jeho online marketingových aktivitách a jinému v podstatě definuji předmět jeho podnikání a pozici značky na trhu.

Co Ti dala práce v Seznamu?

Trochu jsem se o tom rozepsal na svém blogu, ale pokud to mám nějak shrnout, tak jsem dostal ohromnou příležitost něco velkého vybudovat. A to se podařilo. Postupem času se moje pozice ve firmě změnila, stala se více technickou, a mně začala chybět dříve podstatná kreativní část mé práce. Proto jsem začal daleko více fotit, pořádat kurzy pro fotografy a vybudoval s kamarády vlastní značku motýlků.

V Seznamu jsem zjistil kdo jsem, co mne baví a naopak, jakou práci bych dělat neměl. Taky jsem zhubnul 20 kilo a koupil si 20 košil a motýlků, to je myslím docela posun od outdoorových kalhot a triček :-) Jsem docela jiný člověk.

Co Ti práce v Seznamu naopak vzala? ;-)

Práce v korporaci je dobrá jako odpočinkový čas k tomu, aby člověk přišel na to, co bude dělat až nebude v korporaci. Chci říct, že být izolován od okolního světa firemními procesy a strukturou, je nebezpečné. Pracovní i osobní instinkty je třeba stále trénovat a sledovat dění na trhu, i v nás samotných. Dnes vím, že kdybych odešel o rok dříve, byl by pro mě pracovní rok 2015 pravděpodobně šťastnějším. Ale třeba bych zase nebyl tak dobře připraven na cestu na volnou nohu, těžko soudit.

Je dobré nezaspat vhodný čas na podnikání změn. 

Kde najdeme v Praze nejlepší burger a pivo? ;-)

Koukám, že jste v Bestetu četli článek o mém odchodu na volnou nohu, při kterém jsem s kamarádem Honzou snědl hodně burgerů :-D Chodíme tradičně do restaurace Putica, kde to máme rádi a chutná nám tam úplně všechno.

Jinak žebříček pražských burgráren tradičně sestavuje Czech please.

 

12. 02. 2016

Komentáře (0)

Přidat komentář

Odesláním formuláře souhlasíte s všeobecnými obchodními podmínkami služeb Besteto.
Váš komentář podléhá ruční kontrole.