Návod: Jak dostat vaše stránky do vyhledávání na Seznamu

Spustili jste e‑shop, ale Seznam ještě nezaindexoval všechny důležité stránky do svých výsledků vyhledávání? Tady je návod, jak to urychlit. A nebojte, zvládne ho opravdu každý. 

Abyste mohli získat návštěvnost z přirozených výsledků vyhledávání, vyhledávač (v tomto případě Seznam.cz) musí zapsat všechny vaše URL adresy do výsledků vyhledávání (tzv. SERP).

K tomu je nejdříve potřeba to, aby se o vašich stránkách dozvěděl. A v tom vám pomůže aplikace Seznam Index Checker, která pravidelně zasílá podstránky vašeho webu k procházení robotem Seznamu a tím urychluje jejich zaindexování. Jak tato aplikace pracuje a jak vám může pomoct, jsem vysvětloval v rozhovoru pro Mergado, najdete ho tady.

Kdy se vyplatí Seznam Index Checker používat?

  • Máte nový web a chcete ho mít rychle zaindexovaný.
  • Dlouhodobě není zaindexovaná nějaká část vašeho webu.
  • Nedávno jste měnili meta description anebo title stránky — po přeindexování se bude zobrazovat aktuální verze v SERPu.
  • Přešli jste z http protokolu na https. Nahradí se tím URL adresy z http za https, což může pozitivně ovlivnit míru prokliků.
  • Přidali jste nové produkty do e‑shopu. Pokud je vyhledávač nezaindexuje, tak se nebudou zobrazovat na dotazy z vyhledávání.
  • Napsali jste nové články na blog, které by mohly pokrýt vícero různých dotazů z vyhledávání. Hodí se pro zisk lepší pozice v SERPu.

Instalace této aplikace se vám nevyplatí v případě, pokud máte zaindexované všechny stránky a na webu neděláte žádné větší změny, které by se měly projevit i ve výsledcích vyhledávání.

Návod jak nastavit Seznam Index Checker

Nejprve se na adrese https://reporter.seznam.cz/wm přihlásíte do nástroje Seznam Webmaster.

V levém horním rohu otevřete rozbalovací nabídku +Přidat nový web a po rozbalení kliknete na +Přidat nový web (viz obr. 1).

Obrázek 1

Zobrazí se políčko, kam je potřeba napsat doménu vašeho webu a vybrat, jestli web jede na protokolu http/​https (viz obr. 2). Dejte pozor na vložení www, pokud je prezentace webu umístěná na adrese ve tvaru www. vasedomena.cz.

Obrázek 2

Pokud máte svůj účet v Mergadu, přihlaste se do něj. Jestliže Mergado ještě nevyužíváte, tak si účet založte tady (prvních 30 dní je používání zdarma). Vyplňte požadované údaje a nahrajte site mapu, kterou chcete poslat do Seznamu. U většiny e‑shopů se site mapa nachází na adrese ve tvaru vasedomena.cz/sitemap.xml. Pokud byte ji tam nenašli, mrkněte se do Google nápovědy.

Jakmile se přihlásíte do Mergada, vytvořte nový export ze sitemapy vašeho webu. Nový export jde vytvořit na úvodní stránce v Mergadu kliknutím na “Nový export” (viz obr. 3). Podrobného průvodce, jak na založení exportu, najdete tady.

Obrázek 3

Po vytvoření nového importu si v aplikaci Seznam Index Checker (pro přechod na stránky aplikace klikněte sem) zvolíte, u kterého e‑shopu chcete aplikaci aktivovat a uložíte změny (viz obr. 4).

Obrázek 4

Teď přejděte do přehledu webu v Mergadu a otevřte přehled nového importu. Tady vidíte seznam aplikací aktivovaných u importu. Klikněte na Seznam Index Checker (viz obr. 5).

Obrázek 5

Objeví se políčko pro vložení API klíče z nástroje Seznam Webmaster, které bude potřeba vyplnit (viz obr. 6).

Obrázek 6

API klíč získáte v Seznam Webmasteru. Objeví se po rozkliknutí položky API klíč v levém menu (viz obr. 7).

Obrázek 7

API klíč zkopírujte do příslušného políčka v Seznam Index Checkeru a potvrďte.

Potom se objeví prázdné grafy apliakce, protože zatím nemá stažená žádná data. Během několika dní se začnou objevovat data ze Seznam Webmasteru.

Závěr

Zaindexování stránek je základem pro získání návštěvnosti z přirozených výsledků vyhledávání. Pokud tento proces chcete urychlit, využijte možnost vyzkoušet aplikaci Seznam Index Checker zdarma po dobu 10 dní a sami v grafu uvidíte první výsledky. Počítejte ale s tím, že e‑shopu s několika tisíci podstránek trvá indexace asi 2 — 3 týdny, což znamená, že ve zkušební verzi zdarma se požadované výsledky nestihnou dostavit. Pokud byste se rozhodli tuto aplikaci používat dlouhodobě, vyjde vás na 186 Kč měsíčně

Chcete mít přehled o tom, co je v BESTETO nového? Řekněte si o náš newsletter, rádi vám ho pošleme.

25. 04. 2018

Témata:

Komentáře (6)

Petr H.3. 11. 2022, 1:37
Dobrý den pane Čtvrtníček chtěl bych se zeptat jestli jde pro normálního člověka vložit nějaký krátký článek do www.seznamu.cz Díky za odpověď Petr
Natalie Timcenkova7. 11. 2022, 10:28
Dobrý den, Petře, určitě by to mělo být možné. Zaregistrujte se a mrkněte na tento odkaz (https://partner.seznam.cz/seznam-newsfeed/#mohlo-by-vas-zajimat). Tam najdete všechny potřebné informace. Za BESTETO Natka
Odpovědět
Míla10. 2. 2021, 6:20

Zdravím,

potřebuji poradit jak ověřit doménu. Jde to i nějak v administraci? Mám prestashop 1.7.6.1.

Díky za odpověd

Martin Čtvrtníček11. 2. 2021, 10:56

Dobrý den, Mílo,

ověření jde provést obdobně, jak tento návod: https://forum.c4.cz/prestashop-google-search-console-overeni-vlastnictvi… popisuje pro Google Search Console. Pomocí Meta name značky nebo pomocí nahrání souboru na FTP do kořenového adresáře — tzn. že soubor bude dostupný na adrese domena.cz/soubor.txt

Za sebe bych preferoval nahrání souboru na FTP. Nahrání Meta name značky totiž vyžaduje úpravu šablony webu, tou si můžete něco pokazit a teoreticky se úprava může smazat při aktualizaci šablony.

Odpovědět
Helena28. 5. 2020, 5:45

Ahoj,
ráda bych se zeptala na postup o obrázku 2 — má tam být napsáno www, či nikoliv? tzn. poté se generuje ověřovací soubor pro URL https://razdvatri.cz ačkoliv normálně se používá www.razdvatri.cz
díky za info,
H.

Martin Čtvrtníček13. 7. 2020, 8:44

Ahoj, Heleno,

zkoušel jsem a vypadá to, že seznam Seznam Webmaster nerozlišuje “www.” a “bez www.” takže by to teoreticky mělo být jedno. Pro jistotu použij verzi (www./bez www.), kterou používáš.

Odpovědět

Přidat komentář

Odesláním formuláře souhlasíte s všeobecnými obchodními podmínkami služeb Besteto.
Váš komentář podléhá ruční kontrole.