Návod: Jak dostat vaše stránky do vyhledávání na Seznamu

Spustili jste e-shop, ale Seznam ještě nezaindexoval všechny důležité stránky do svých výsledků vyhledávání? Tady je návod, jak to urychlit. A nebojte, zvládne ho opravdu každý.                         

Abyste mohli získat návštěvnost z přirozených výsledků vyhledávání, vyhledávač (v tomto případě Seznam.cz) musí zapsat všechny vaše URL adresy do výsledků vyhledávání (tzv. SERP).

K tomu je nejdříve potřeba to, aby se o vašich stránkách dozvěděl. A v tom vám pomůže aplikace Seznam Index Checker, která pravidelně zasílá podstránky vašeho webu k procházení robotem Seznamu a tím urychluje jejich zaindexování. Jak tato aplikace pracuje a jak vám může pomoct, jsem vysvětloval v rozhovoru pro Mergado, najdete ho tady.

Kdy se vyplatí Seznam Index Checker používat?

  • Máte nový web a chcete ho mít rychle zaindexovaný.
  • Dlouhodobě není zaindexovaná nějaká část vašeho webu.
  • Nedávno jste měnili meta description anebo title stránky - po přeindexování se bude zobrazovat aktuální verze v SERPu.
  • Přešli jste z http protokolu na https. Nahradí se tím URL adresy z http za https, což může pozitivně ovlivnit míru prokliků.
  • Přidali jste nové produkty do e-shopu. Pokud je vyhledávač nezaindexuje, tak se nebudou zobrazovat na dotazy z vyhledávání.
  • Napsali jste nové články na blog, které by mohly pokrýt vícero různých dotazů z vyhledávání. Hodí se pro zisk lepší pozice v SERPu.

Instalace této aplikace se vám nevyplatí v případě, pokud máte zaindexované všechny stránky a na webu neděláte žádné větší změny, které by se měly projevit i ve výsledcích vyhledávání.

Návod jak nastavit Seznam Index Checker

Nejprve se na adrese https://reporter.seznam.cz/wm přihlásíte do nástroje Seznam Webmaster.

V levém horním rohu otevřete rozbalovací nabídku +Přidat nový web a po rozbalení kliknete na +Přidat nový web (viz obr. 1).

Obrázek 1

Zobrazí se políčko, kam je potřeba napsat doménu vašeho webu a vybrat, jestli web jede na protokolu http/https (viz obr. 2). Dejte pozor na vložení www, pokud je prezentace webu umístěná na adrese ve tvaru www. vasedomena.cz.

Obrázek 2

Pokud máte svůj účet v Mergadu, přihlaste se do něj. Jestliže Mergado ještě nevyužíváte, tak si účet založte tady (prvních 30 dní je používání zdarma). Vyplňte požadované údaje a nahrajte site mapu, kterou chcete poslat do Seznamu. U většiny e-shopů se site mapa nachází na adrese ve tvaru vasedomena.cz/sitemap.xml. Pokud byte ji tam nenašli, mrkněte se do Google nápovědy.

Jakmile se přihlásíte do Mergada, vytvořte nový export ze sitemapy vašeho webu. Nový export jde vytvořit na úvodní stránce v Mergadu kliknutím na "Nový export" (viz obr. 3). Podrobného průvodce, jak na založení exportu, najdete tady.

Obrázek 3

Po vytvoření nového importu si v aplikaci Seznam Index Checker (pro přechod na stránky aplikace klikněte sem) zvolíte, u kterého e-shopu chcete aplikaci aktivovat a uložíte změny (viz obr. 4).

Obrázek 4

Teď přejděte do přehledu webu v Mergadu a otevřte přehled nového importu. Tady vidíte seznam aplikací aktivovaných u importu. Klikněte na Seznam Index Checker (viz obr. 5).

Obrázek 5

Objeví se políčko pro vložení API klíče z nástroje Seznam Webmaster, které bude potřeba vyplnit (viz obr. 6).

Obrázek 6

API klíč získáte v Seznam Webmasteru. Objeví se po rozkliknutí položky API klíč v levém menu (viz obr. 7).

Obrázek 7

API klíč zkopírujte do příslušného políčka v Seznam Index Checkeru a potvrďte.

Potom se objeví prázdné grafy apliakce, protože zatím nemá stažená žádná data. Během několika dní se začnou objevovat data ze Seznam Webmasteru.

Závěr

Zaindexování stránek je základem pro získání návštěvnosti z přirozených výsledků vyhledávání. Pokud tento proces chcete urychlit, využijte možnost vyzkoušet aplikaci Seznam Index Checker zdarma po dobu 10 dní a sami v grafu uvidíte první výsledky. Počítejte ale s tím, že e-shopu s několika tisíci podstránek trvá indexace asi 2 - 3 týdny, což znamená, že ve zkušební verzi zdarma se požadované výsledky nestihnou dostavit. Pokud byste se rozhodli tuto aplikaci používat dlouhodobě, vyjde vás na 186 Kč měsíčně

Chcete mít přehled o tom, co je v BESTETO nového? Řekněte si o náš newsletter, rádi vám ho pošleme.

Komentáře

Ahoj,
ráda bych se zeptala na postup o obrázku 2 - má tam být napsáno www, či nikoliv? tzn. poté se generuje ověřovací soubor pro URL https://razdvatri.cz ačkoliv normálně se používá www.razdvatri.cz
díky za info,
H.

Ahoj, Heleno,

zkoušel jsem a vypadá to, že seznam Seznam Webmaster nerozlišuje "www." a "bez www." takže by to teoreticky mělo být jedno. Pro jistotu použij verzi (www./bez www.), kterou používáš.

Přidat komentář

Sledujte články v RSS