Co byste měli zkontrolovat při přechodu na nový e-shop

V rámci práce s klienty čas od času řešíme přechod na nové e-shopové řešení. Krom klasických scénářů, které se testují jak na testovací verzi e-shopu a pak na ostré verzi, tu jsou body, které zákazníky e-shopu většinou přímo netrápí, ale pro správný chod e-shopu jsou potřeba.
 
Když je podchytíte, pomůžete nejen návštěvníkům, ale také např. fulltextovým vyhledávačům s indexací. Klasikou, kterou by měl řešit každý, je přesměrování starých URL na nové, protože přijít např. o pracně budované pozice ve fulltextu jen díky tomu, že jste s vývojáři nepohlídali přesměrování starých URL na nové (pomocí 301) může mít (a většinou opravdu má) nehezké následky. Kdyby nic jiného, tohle si vždy pohlídejte!
 
Níže uvádíme základní body pro rychlou kontrolu. Seznam Vám poslouží pro inspiraci a detaily budou závislé od vaší konkrétní situace.
 

Co zkontrolovat

 1. Přesměrování pomocí 301
  1. Přesměrování starých URL.
  2. Přesměrování bez www -> www.
  3. Zachovat dříve nastavená přesměrování.
 2. Google Webmaster Tools a ověření webu.
 3. Robots.txt / robots - určitě zkontrolujte, jestli v robots nezůstalo pro ostrou verzi noindex a nofollow http://www.jakpsatweb.cz/robots-txt.html / http://interval.cz/clanky/kurz-html-jak-na-meta-tagy-v-html/.
 4. Kontrola interních odkazů v popiscích produktů, článcích atd. Dobře vám k tomu poslouží Xenu http://home.snafu.de/tilman/xenulink.html.
 5. Měřící kódy
  1. Analytics
  2. Remarketing / Retargeting - AdWords, Sklik, Facebook...
  3. Konverze - AdWords, Sklik, Heureka, Zboží...
 6. Sitemapa - generuje se? Jsou v ní údaje k ostré verzi e-shopu, nebo testovací?
 7. METAdata - jestli nejsou všude stejné titulky, descriptions… Tady vám pomůže nástroj Screamfrog - http://www.screamingfrog.co.uk/seo-spider/ (základní přehled poskytne i XENU)
 8. Adresy XML feedů pro vyhledávače zboží - nezapomeňte nechat změnit adresy feedů u jednotlivých zbožáků (na Heurece v administraci a u Zboží.cz pomocí emailu zbozi@firma.seznam.cz). Nenastane tak výpadek v objednávkách z často velmi důležitých zdrojů.
 9. URL adresy v XML feedech - zkontrolujte, zda neposíláte návštěvníky na testovací verzi (<URL>) a zkontrolujte také adresy obrázků (<IMGURL>).
 10. Ověřeno zákazníky
  1. Je posíláno?
  2. Obsahuje ITEM_ID? To se hodí pro zasílání dotazníku ke konkrétnímu produktu a také pro Heureka Košík.
 11. Favicona - ta vždy potěší ;-)
Povedený přechod podle Analytics - fulltextové vyhledávače dále rostou.
Průběh návštěvnosti z fulltextových vyhledávačů před a po nasazení nového e-shopového řešení. 
 
Budeme rádi, když se s námi podělíte o vaše tipy, co určitě před a po spuštění zkontrolovat
 
Pokud se právě na přechod chystáte, ozvěte se, a my vám pomůže s hladkým průběhem. 
 

Přidat komentář

Sledujte články v RSS